Realizované výstavy a akce, stránka 4

Realizované výstavy a akceaneb co se u nás dělo

BRATŘI ČAPKOVÉ – NEROZLUČNÁ DVOJICE POLITICKÉ KRESBY JOSEFA ČAPKA 1933-38

To jsou názvy dvou panelových výstav, které se uskuteční v úpickém muzeu současně a vytvoří tak velkou výstavu týkající se života a tvorby bratrů Čapkových.

Putovní výstavu „Politické kresby Josefa Čapka 1933-38“ tvoří 13 panelů. Výstavu připravil se svými kolegy PhDr. Ulrich Grochtmann, předseda společnosti Čapek-Gesellschaft z Hagenu. Inspirací pro ně byla kniha „Josef Čapek: Dějiny zblízka“, vydaná po válce roku 1949 v Praze. Českou verzi této výstavy připravil a zpracoval Komité Čapek Hronov z. s.

Výstavu „Bratři Čapkové – nerozlučná dvojice“ tvoří 14 bohatě ilustrovaných panelů, které pokrývají témata s výmluvnými názvy: např. Krajem Devatera pohádek, Čapci v Paříži, Společná tvorba, Robot, Městské divadlo Královské Vinohrady, Měl jsem psa a kočku… Výstavu připravilo Kotěrovo centrum architektury s podporou Prahy 2 a jejím autorem je Mgr. Hasan Zahirović, který také přijal pozvání úpického muzea a návštěvníkům vernisáže 17. 2. poskytne zajímavou komentovanou prohlídku výstavy.

 

Vernisáž: pátek 17. 2. od 17:00 hodin

 

Výstava bude přístupná v otevírací době muzea od 18. 2. do 19. 3. 2023

OD MASOPUSTU DO VELIKONOC

Období od TŘÍ KRÁLŮ (6. 1.) do POPELEČNÍ STŘEDY (letos 22. 2.) je obdobím MASOPUSTU. Pak následuje PŮST – šest týdnů postního období se šesti postními nedělemi, po kterých přichází pašijový týden vrcholící VELIKONOCEMI (letos 9. 4. BOŽÍ HOD VELIKONOČNÍ a 10. 4. PONDĚLÍ VELIKONOČNÍ).

Naše výstava vás provede celým tímto obdobím. Nabídne masopustní masky, nahlédnutí do tradičních lidových zvyklostí i podívanou na rozličné kraslice, vystřihovánky...

Výstava je přístupná v otevírací době Dřevěnky od 11. 2. do 16. 4.

(návštěvy škol je možné dojednat telefonicky předem i na dopolední hodiny: 603 370 572)

Pour féliciter 2023

Krásné Vánoce a všechno dobré do roku 2023

přeje Vaše muzeum

ADVENTNÍ AKCE NA DŘEVĚNCE

I v roce 2022 Vás v adventním období srdečně zveme do naší Dřevěnky, kde Vás uvítá vánoční výstava ANDĚLSKÁ DŘEVĚNKA a jsou připraveny další dvě akce:

IX. ADVENTNÍ DÍLNIČKA - pro děti i dospěláky. Přijďte a vyrobte si svého anděla v sobotu 10. 12. od 13:00 do 16:30 hodin.

MUZEJNÍ KOLEDOVÁNÍ - tradiční sousedské posezení s vánočními koledami v pondělí 19. 12. od 17:00 hodin. 

Těšíme se na Vás, Vaše muzeum

ANDĚLSKÁ DŘEVĚNKA

Andělé už neodmyslitelně patří k adventnímu a vánočnímu období, a proto i naše letošní vánoční výstava bude mít andělsky laskavou atmosféru. Nabídne Vám stovky andělů různých velikostí a tvarů, ať už jako sochy, obrazy nebo vánoční ozdoby. A to vše z rozličných materiálů – dřevěné, papírové, látkové, drátěné, keramické, kašírované, ze šustí a dalších přírodnin, linoryty, vystřihovánky, paličkovaná krajka… Nebudou chybět ani tradiční betlémy, jejichž součástí jsou samozřejmě také andělé. Vánoční náladu celé výstavy dotvoří ozdobené stromky, vánoční cukroví a přívětivé prostředí naší starobylé Dřevěnky.   

Těšíme se na Vás při vernisáži Andělské Dřevěnky v pátek 2. 12. od 17:00 hodin, nebo pak při návštěvě této výstavy, která bude přístupná od 3. 12. 2022 do 15. 1. 2023.

Otevírací doba: úterý-neděle 13-17 hodin

                         (dopolední návštěvy škol je možné sjednat předem telefonicky: 603 370 572)     

Zavřeno: 23. - 24. 12. 2022 a 31. 12. 2022 - 1. 1. 2023 

DŘEVĚNKA STÁLE UZAVŘENA

Opravy, které se v současné době provádějí v úpické Dřevěnce, se bohužel termínově protáhly, a proto jsme nuceni odsunout i termín výstavy ANDĚLSKÁ DŘEVĚNKA.

Vernisáž, která byla původně plánovaná na 18. listopadu, se uskuteční až v pátek 2. prosince od 17 hodin. Výstava pak bude přístupná od 3. prosince do 15. ledna.

A co tato vánoční výstava na Dřevěnce nabídne? Andělsky laskavou atmosféru, stovky andělů různých velikostí a tvarů: sochy, figurky, obrazy nebo vánoční ozdoby. A to vše z rozličných materiálů – dřevěné, papírové, látkové, drátěné, keramické, kašírované, z šustí a dalších přírodnin, linoryty, vystřihovánky, paličkovaná krajka… Nebudou chybět ani tradiční betlémy, jejichž součástí jsou samozřejmě také andělé.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové v Úpici

Výstava - CTIBOR KOŠŤÁL: FOTOGRAFICKÁ SMRŠŤ /aneb 55 let s hledáčkem/

Výstava mapuje fotografickou tvorbu Ctibora Košťála téměř od jejího počátku. K vidění budou zdánlivě banální reportážní motivy, opomíjené fragmenty a fotografie z četných zahraničních cest. Chybět nebudou ani snímky z naší krásné země a blízkých Krkonoš. A na výstavě jistě objevíte i mnoho dalších motivů. Bude to zkrátka taková Fotografická smršť…

Ing. Ctibor Košťál v několika číslech:

  4 = při vernisáži 23. 9. to budou 4 dny, kdy Ctibor Košťál oslavil své 66. narozeniny

11 = zhruba tolik mu bylo let, kdy motivován svým otcem začal ve své rodné Polici nad

        Metují fotografovat

37 = tolik let žije se svou rodinou v Trutnově a stejně tak dlouho cestuje intenzivně po světě

         (navštívil 40 zemí 4 kontinentů). Ze svých cest přiváží množství fotografického

         materiálu, z něhož pak vytváří různé výstavy a emotivní soubory pro veřejné prezentace

         – besedy a cestopisné přednášky.

55 = tolik let už fotografuje!!!

Chcete-li se o Ctiboru Košťálovi dozvědět více, a především vidět jeho nádherné fotografie, přijďte se podívat do našeho muzea na výstavu Fotografická smršť. Těšíme se na Vás.

Výstava je přístupná 24. 9. – 30. 10. 2022

DŘEVĚNKA JE ZAVŘENA

Po skončení výstavy Květinková Dřevěnka na začátku září se dveře Dřevěnky pro veřejnost zavřely a zůstanou tak bohužel až do 17. 11. 2022. Důvodem jsou opravy vnitřní bílé výmalby. Po provedení této náročné opravy bude následovat neméně náročný úklid, na který pak navážeme instalací vánoční výstavy - tentokrát pod názvem ANDĚLSKÁ DŘEVĚNKA.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás při vernisáži Andělské Dřevěnky v pátek 18. 11. 2022 od 17:00 hodin, nebo pak při návštěvě této výstavy, která bude přístupná od 19. 11. 2022 do 15. 1. 2023.

Vaše Muzeum

KVĚTINKOVÁ DŘEVĚNKA

Květiny hrály a hrají významnou roli v celé lidské historii, a přestože se jejich význam a tradice mohou mírně lišit v závislosti na lokalitě, všude budou univerzální součástí lidského spojení. Květiny jsou krásné na pohled, mnohé z nich mají příjemnou vůni, a ačkoliv bývají jemné a křehké, mají velikou sílu a moc. Dokážou zútulnit a rozzářit smutný kout, květinový dar přináší radost obdarovanému, květiny za nás vyjádří poděkování, gratulaci i soustrast, neodmyslitelně patří ke svatbám a dalším oslavám, některé druhy květin patří mezi léčivky, květinové vzory látek a motivy na nádobí a dalších předmětech přinášejí dobrou náladu…

Naše výstava nabídne aranže, závěsy, výpichy, věnce z květin živých (i umělých) a dalších přírodních materiálů, svatební kytice, předměty s květinovými motivy, kytičkované látky…

Součástí té květinové krásy budou také fotografie květin, jejichž autory jsou Jaroslav Marel a František Kuchař. Květinové aranže vytvořili studenti Střední školy zahradnické a technické, Litomyšl.

Myslíme si, že květinové „odění“ Dřevěnce moc sluší. Přijďte se o tom přesvědčit, jste srdečně zváni.

Vernisáž: pátek 27. 5. od 17:00 hodin

Výstava je přístupná 28. 5. - 4. 9. 2022

 

 

ČARODĚJNICKÝ REJ

Po dlouhé pauze, kdy se kulturní a společenské akce nemohly konat, protože zlo covidu bylo mnohem nebezpečnější než zlé čarodějnice, se letos konečně budeme moci společně setkat a pořádně si užít svátek všech čarodějnic, čarodějek, čarodějů, čáryfuků...

Tímto dnem je sobota 30. dubna 2022! Sejdeme se v 18:00 hodin na úpickém Náměstí T. G. Masaryka. Poslechneme si pár čarodějných písniček a můžeme si i zakřepčit a zarejdit (tedy si zatančit). Děti, které budou mít čarodějnické kostýmy nebo masky, si budou moci ozkoušet svou šikovnost v několika soutěžích. Za své výkony získají nějakou tu sladkost, ale také Koněnku (poukázku na projížďku vozem taženým koňmi) a Buřtěnku (za kterou pak dostanou buřtíka k opékání). Bude zde také vyhlášeno a oceněno 10 dětí, které budou mít nejlepší čarodějnický kostým či masku. Přibližně v 19.30 hodin se vydáme průvodem, který můžete (ale nemusíte) rozzářit svým lampiónem, na Dlouhé Záhony, kde bude připravena vatra. Upálíme na ní jednu opravdu zlou a zákeřnou čarodějnici, kterou se nám podařilo odchytit, a budete si moci opéct buřtíky. Pro dobou náladu k tomu bude hrát DJ Cruzze.

Akci s finanční podporou města Úpice pořádají ve spolupráci: ZŠ Bratří Čapků Úpice, Městské kulturní středisko Úpice, Městské muzeum a galerie JWM Úpice, rodina Lelkova.

Výstava: JARO NA DŘEVĚNCE Veliká noc aneb svátky červené

Přijměte srdečné pozvání na velikonoční výstavu. Už jsou tady zase – mazance, pomlázka, vajíčka, ale také třeba Smrťačka, masopustní maškary, řehtačky, líto a pašijové betlémy nebo šturc. Jaro klepe na dveře a s ním přicházejí i svátky, které lidová kultura označila za červené. Zajímá vás proč? Láká vás přivonět k tradicím a třeba i porozumět souvislostem, o které nás neúprosný čas a nová doba připravily? Přijměte opět po roce pozvání a pojďte s námi na Dřevěnce zažít postní období a velikonoční svátky tak, jak je prožívali a slavili naši předkové.

Výstava je přístupná od 26. 3. do 15. 5. 2022.  

Otvírací doba NKP Dřevěnka: úterý-neděle 13-17 h, svátky 13-16 h

video: 

**REPORTÁŽ TELEVIZE-JS Z VERNISÁŽE DNE 25. 3. 2022**

 

V rámci velikonoční výstavy se v NKP Dřevěnka uskuteční také tyto akce pro děti i dospělé:

 

ZDOBENÍ VELIKONOČNÍCH KRASLIČEK SLÁMOU

sobota 2. 4. od 13 do 16 hodin

Živé ukázky této tradiční techniky bude předvádět Jitka Šindelářová, která ve své tvorbě následuje celoživotní práci paní Anny Rusové, významné červenokostelecké krasličářky a udržovatelky lidových tradic. Spolu s paní Šindelářovou budou zdobení slámou předvádět také děti z Krasličářského kroužku, Červený Kostelec (a třeba si to vyzkoušíte i vy sami).

 

VELIKONOČNÍ DÍLNIČKA

sobota 9. 4. od 13 do 16 hodin

Můžete se od pana Václava Krále z Havlovic naučit plést pomlázku, spolu se slečnou Romanou Vančákovou z Náchoda drátováním vyrobit srdíčko a od pracovníků úpického muzea se přiučit, jak se otlouká píšťalka, jak si můžete voskem ozdobit vejdunek, nebo si vytvořit duhově strakatou krasličku (pokud si přinesete natvrdo uvařené vejce).

 

 

 

 

Vernisáž výstavy: PTAČÍ SVĚT Fotografie Milana Lhotáka

Pro trutnovského fotografa Milana Lhotáka je fotografie celoživotní zálibou, a nakonec se stala i jeho profesí. Je také zakladatelem a členem trutnovského fotoklubu Nadraka. Tematicky se nesoustředí pouze na jednu oblast, ale jeho tvorba zahrnuje krajinářskou fotografii, snímky zajímavých budov a sakrálních staveb, hodně času věnoval fotografiím města Trutnova, téměř 20 let fotograficky dokumentoval koncerty hudebního festivalu Trutnovský podzim, zabýval se i fotografováním ženských aktů… A nyní nás jeho snímky zavedou do ptačího světa v jeho plné mnohobarevnosti a přírodní kráse. Např. s barevným snímkem „Volavka“, který vyfotil u rybníku Halín - v lesích kousek od Dobrušky, zvítězil Milan Lhoták v 61. mapovém okruhu Vysočina.   

Vernisáž: pátek 22. 4. od 17:00 hodin

Výstava je přístupná 23. 4. - 5. 6. 2022

VELIKONOČNÍ DÍLNIČKA

Můžete se od pana Václava Krále z Havlovic naučit plést pomlázku, spolu se slečnou Romanou Vančákovou z Náchoda drátováním vyrobit srdíčko a od pracovníků úpického muzea se přiučit, jak se otlouká píšťalka, jak si můžete voskem ozdobit vejdunek, nebo si vytvořit duhově strakatou krasličku (pokud si přinesete natvrdo uvařené vejce).

*sobota 9. 4. od 13 do 16 hodin*

Výstava: Svět zvířat Karla Hurdálka - Obrazy a dřevořezby

Hronovský rodák Karel Hurdálek ve své tvorbě propojuje lásku k výtvarnému umění, k přírodě, zvířatům a ke dřevu se svým talentem, zručností, osobními životními zkušenostmi (kromě jiného práce v lese, lovecké výpravy do Vysokých Tater, ale i do Tanzanie a na Zanzibar) a s velikou inspirací, kterou čerpá z přátelství s významnými osobnostmi, jako byli např. Ing. Josef Vágner – ředitel ZOO ve Dvoře Králové či Zdeněk Burian – známý český malíř a ilustrátor dobrodružných knih. To vše zúročil ve své tvorbě malých i velkoformátových obrazů a dřevořezeb a vytvořil tak svůj úchvatný svět zvířat, který určitě stojí za vidění.

Výstava je přístupná 19. 2. – 3. 4. 2022.

Výstava: Karolína Kubcová - Bez zdroje viditelné reality / Jak se co dělá VII.

Výstava fotografií, kterou muzeum nabízí v rámci každoročního volného cyklu Jak se co dělá.

„Kdybych měla napsat, co pro mě znamená fotografie, tak jedním slovem VŠE. Milují focení, a to je můj život. Jsem učitelka na střední škole, kde fotografii vyučuji, a také provozuji svůj osobní fotoateliér TRAUDY v Náchodě.

Mám ráda klasickou černobílou fotografii, její vznik v temné komoře a v neposlední řadě i historické techniky. Jednou z těchto technik je tzv. STRUKÁŽ, kdy každá fotografie vytvořená touto technikou je jedinečná. Strukáž se stala základem i pro můj soubor „Bez zdroje viditelné reality“. Zkusila jsem spojit starou techniku strukáže s novou digitální technologií a vznikly tak náhodné obrazy plné barevnosti a abstrakce. Každá fotografie, která vyvolá radost, je pro mě důležitá.“                                                                                                                           Karolína Kubcová

Těšíme se na Vás na vernisáži v pátek 25. 2. 2022!

Výstava je přístupná 26. 2. – 3. 4. 2022.

Přihlášení k odběru novinek

Zrušit odběr

Navigace

Kontaktní informace

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové

Náměstí TGM 30, 542 32 Úpice
IČ:43464114

Mobil: 603 370 572
E-mail: mmgu@mmgu.cz