Realizované výstavy a akce, stránka 3

Realizované výstavy a akceaneb co se u nás dělo

Výstava: Svět zvířat Karla Hurdálka - Obrazy a dřevořezby

Hronovský rodák Karel Hurdálek ve své tvorbě propojuje lásku k výtvarnému umění, k přírodě, zvířatům a ke dřevu se svým talentem, zručností, osobními životními zkušenostmi (kromě jiného práce v lese, lovecké výpravy do Vysokých Tater, ale i do Tanzanie a na Zanzibar) a s velikou inspirací, kterou čerpá z přátelství s významnými osobnostmi, jako byli např. Ing. Josef Vágner – ředitel ZOO ve Dvoře Králové či Zdeněk Burian – známý český malíř a ilustrátor dobrodružných knih. To vše zúročil ve své tvorbě malých i velkoformátových obrazů a dřevořezeb a vytvořil tak svůj úchvatný svět zvířat, který určitě stojí za vidění.

Výstava je přístupná 19. 2. – 3. 4. 2022.

Výstava: Karolína Kubcová - Bez zdroje viditelné reality / Jak se co dělá VII.

Výstava fotografií, kterou muzeum nabízí v rámci každoročního volného cyklu Jak se co dělá.

„Kdybych měla napsat, co pro mě znamená fotografie, tak jedním slovem VŠE. Milují focení, a to je můj život. Jsem učitelka na střední škole, kde fotografii vyučuji, a také provozuji svůj osobní fotoateliér TRAUDY v Náchodě.

Mám ráda klasickou černobílou fotografii, její vznik v temné komoře a v neposlední řadě i historické techniky. Jednou z těchto technik je tzv. STRUKÁŽ, kdy každá fotografie vytvořená touto technikou je jedinečná. Strukáž se stala základem i pro můj soubor „Bez zdroje viditelné reality“. Zkusila jsem spojit starou techniku strukáže s novou digitální technologií a vznikly tak náhodné obrazy plné barevnosti a abstrakce. Každá fotografie, která vyvolá radost, je pro mě důležitá.“                                                                                                                           Karolína Kubcová

Těšíme se na Vás na vernisáži v pátek 25. 2. 2022!

Výstava je přístupná 26. 2. – 3. 4. 2022.

Výstava: JARO NA DŘEVĚNCE Veliká noc aneb svátky červené

JARO NA DŘEVĚNCE

Veliká noc aneb svátky červené

Přijměte srdečné pozvání na velikonoční výstavu. Už jsou tady zase – mazance, pomlázka, vajíčka, ale také třeba Smrťačka, masopustní maškary, řehtačky, líto a pašijové betlémy nebo šturc. Jaro klepe na dveře a s ním přicházejí i svátky, které lidová kultura označila za červené. Zajímá vás proč? Láká vás přivonět k tradicím a třeba i porozumět souvislostem, o které nás neúprosný čas a nová doba připravily? Přijměte opět po roce pozvání a pojďte s námi na Dřevěnce zažít postní období a velikonoční svátky tak, jak je prožívali a slavili naši předkové.

Vernisáž: pátek 25. 3. od 17:00 hodin

Výstava je přístupná od 26. 3. do 15. 5. 2022.  

Otvírací doba NKP Dřevěnka: úterý-neděle 13-17 h, svátky 13-16 h

 

V rámci velikonoční výstavy se v NKP Dřevěnka uskuteční také tyto akce pro děti i dospělé:

 

ZDOBENÍ VELIKONOČNÍCH KRASLIČEK SLÁMOU

sobota 2. 4. od 13 do 16 hodin

Živé ukázky této tradiční techniky bude předvádět Jitka Šindelářová, která ve své tvorbě následuje celoživotní práci paní Anny Rusové, významné červenokostelecké krasličářky a udržovatelky lidových tradic. Spolu s paní Šindelářovou budou zdobení slámou předvádět také děti z Krasličářského kroužku, Červený Kostelec (a třeba si to vyzkoušíte i vy sami).

 

VELIKONOČNÍ DÍLNIČKA

sobota 9. 4. od 13 do 16 hodin

Můžete se od pana Václava Krále z Havlovic naučit plést pomlázku, spolu se slečnou Romanou Vančákovou z Náchoda drátováním vyrobit srdíčko a od pracovníků úpického muzea se přiučit, jak se otlouká píšťalka, jak si můžete voskem ozdobit vejdunek, nebo si vytvořit duhově strakatou krasličku (pokud si přinesete natvrdo uvařené vejce).

 

 

 

 

Přednáška: NOVĚ OBJEVENÉ PYRAMIDY V EVROPĚ

Přednáška (beseda) s promítáním amatérského archeologa a badatele Jiřího Voňky představí nově objevené pyramidy v Bosenském údolí, zaměří se také na podzemní prostory a geologické sondy na povrchu pyramid.

Možná bude nutné naprosto přepsat historii pyramid. Ty nejsou jen záležitostí Egypta, ale stojí na všech kontinentech. Pyramidy nebyly stavěny jako hrobky faraónů. Možná je čas změnit pohled na pyramidy jako takové. Objev bosenských pyramid to dokazuje. Bosenské pyramidy jsou prvními v Evropě a jsou to největší pyramidy na světě. Jsou pokryty nejlepším betonem, který si umíme vůbec představit, nejlepším betonem, který lidstvo poznalo. Poznatky z Bosny mohou pomoci znovuobjevit dávno zapomenuté znalosti.

Cheopsova pyramida v Egyptě měří úctyhodných 137,5 m, ale není největší pyramidou na světě, jak se tvrdí. Pyramida Slunce v Bosně měří 220 m. Druhá, pyramida Měsíce, měří 190 m a třetí pyramida Dragon měří 90 m. A navíc: z vrcholu pyramidy Slunce vystupuje „energie“ v kruhu 4,5 m – signál na kmitočtu 28 kHz. Je tedy pyramida zdrojem energie? Odkud se bere a co ji generuje? Jedná se o zdroj volné energie? Víte, že frekvence 28 kHz podporuje levitaci…

pondělí 14. 3. ** 18:00 hodin ** Lokál Dřevěnky ** vstupné 30 Kč

 

Ondřej Bezděk: IZRAEL

Putování po Izraeli nám odhalí rozmanitost této blízkovýchodní země. Společně se vydáme proti proudu času do starověkého Megida, zastavíme se v období křížových výprav a vzpomeneme i na moderní boje o existenci Židovského státu. Navštívíme překrásné Golanské výšiny, Mrtvé moře i Negevskou poušť. Stranou nezůstanou ani místa spojená s životem a působením Ježíše Krista – Betlém, Nazaret a Jeruzalém. Zažijeme východ slunce na Masadě i oslavy 70. výročí založení Státu Izrael.

S tím vším a třeba i s dalšími zajímavostmi vás prostřednictvím fotografií a vyprávění seznámí Mgr. Ondřej Bezděk.

pondělí 14. 2. ** 18:00 hodin ** vstupné 30 Kč

 

NKP Dřevěnka v únoru

1. – 10. 2. zavřeno (likvidace vánoční výstavy)

Otvírací doba od 11. 2.: úterý-neděle 13-17 hodin / svátky 13-16 hodin

Školní návštěvy a hromadné výpravy lze objednat předem i na dopolední hodiny – telefon: 603370572.

Vstupné: děti do 6 let zdarma/ děti a mládež od 6 do 15 let 10 Kč / studenti, senioři a ZTP 20 Kč/ dospělí 30 Kč

 

Po skončení vánoční výstavy nabídne Dřevěnka svým návštěvníkům svou tradiční skanzenovou expozici připomínající život na malém městě ve 2. polovině 19. a v 1. polovině 20. století. Její součástí jsou i historické kočárky ze sbírky L. Krejcarové. Expozice je nyní obohacena také o sportovní vybavení, aby si návštěvník mohl prohlédnout, jaké se dříve používaly lyže, sáňky či brusle.

 

Kromě toho se snad do lokálu Dřevěnky vrátí po nucené přestávce i cestopisné večery a další zajímavé přednášky: 14. 2. IZRAEL, 14. 3. NOVĚ OBJEVENÉ PYRAMIDY V EVROPĚ. 

MUZEJNÍ KOLEDOVÁNÍ

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové srdečně zve na tradiční sousedské posezení

s vánočními koledami, svařeným vínem a topinkami.

Těšíme se na Vás ve starém lokále na Dřevěnce v pondělí 20. 12. 2021 v 17 hodin!

Výstava VÁNOCE NA DŘEVĚNCE – Čas radosti, veselosti

Výstava návštěvníkům nabídne ke zhlédnutí několik desítek betlémů (cca 50), několik vánočních stromků zdobených v různém stylu, nápady na vánoční dekorace… a především poklidnou, voňavou a příjemnou atmosféru, která by měla k době adventní a vánoční patřit. 

Vernisáž: pátek 26. 11. od 17:00 hodin

Výstava bude otevřena 27. 11. – 30. 1. ** vstupné: děti do 6 let zdarma, děti 6-15 let 10 Kč, senioři a studenti 20 Kč, ostatní 30 Kč

 

Přednáška: JANA NEŠNĚROVÁ: JULIE W. MEZEROVÁ – DÁMA V DOPISECH

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové srdečně zve na přednášku Mgr. Jany Nešněrové, původně chystanou k 40. výročí úmrtí akademické malířky Julie W. Mezerové. Představí Vám tentokrát Paní Malířku v poněkud odlišném světle, než jak jsme zvyklí – totiž prostřednictvím korespondence JWM, kterou v rámci pozůstalosti naše muzeum spravuje ve svých fondech. Korespondence, zejména soukromá, jako specifický historický pramen dovoluje při správném zacházení nahlédnout velmi intimně pod formální vrstvy života, které v životopisech významných osobností obvykle zcela převažují.

Láká Vás zjistit, jaká je tedy ta dáma ukrytá v dopisech? A jak moc se od učebnicového portrétu JWM liší?

Těšíme se na Vás ve starém lokále na Dřevěnce v pondělí 8. listopadu. Začátek v 17:30 hodin, vstupné 20 Kč. 

výstava MALÍŘI ÚPICKA

Městské muzeum a galerie JWM srdečně zve na výtvarnou výstavu obrazů a kreseb různých autorů, které zachycují krásu našeho města a okolí v čase minulém i dnešním.

Soubor obrazů Úpice a okolí z našich depozitářů by ale nebyl dostačující, kdyby nebylo Vás, našich úžasných příznivců muzea, kteří nám ochotně zapůjčili své obrazy. Nebýt této spolupráce, nebylo by k vidění tolik krásných pohledů na krásu kolem nás, našeho města a samozřejmě nádherného okolí. Děkujeme!

Přijďte se i Vy pokochat pohledy, tak jak je vídáme každý den, ale i tak, jak se v průběhu časů změnily pohledem malířů a výtvarníků.
Výstava je přístupná od 10. 9. do 31. 10. 2021.

Těšíme se na Vás!

DEN ŘEMESEL

Tato akce, která se uskuteční v Dřevěnce i na její zahradě, nabídne živé ukázky a předvádění některých řemesel a rukodělných technik: tkaní na stavu, paličkování, česání a předení ovčí vlny, vlásenkářskou činnost, starou truhlařinu, košíkářství, keramický kruh, kovářství a také ruční výrobu papíru, kterou si budete moci sami také vyzkoušet.

Kromě toho budete mít možnost si prohlédnout skanzenovou expozici v NKP Dřevěnka a prostřednictvím výstavy NĚKOLIKERO ŘEMESEL získat zajímavé informace z historie dalších řemesel a seznámit se s nástroji a pomůckami, které používali (a v některých případech i nadále používají) řemeslníci – koláři, ševci, krejčí, modisté, holiči, pekaři, cukráři a další.

sobota 4. 9. ** 10-12 a 13-17 hodin ** vstupné: děti do 6 let zdarma, děti 6-15 let 5 Kč, studenti a senioři 10 Kč, dospělí 20 Kč

 

Beseda s veterinářem

Městské muzeum a galerie JWM ve spolupráci s Kynologickým klubem Úpice srdečně zve na besedu s veterinářem p. Ondřejem Vlčkem. Dozvíte se mnoho informací ohledně stravy, očkování, péče o psí seniory, jak cestovat se psy a další užitečné rady.
Tak neváhejte a přijďte nás navštívit v sobotu 21. srpna od 14:00 na Dřevěnce. Budeme se těšit,
Vaše muzeum

OMEZENÁ PROVOZNÍ DOBA DŘEVĚNKY

Vážení návštěvníci,

ve dnech 17. - 20. srpna 2021 je NKP Dřevěnka otevřena pouze od 13 do 17 hodin. Omlouváme se, ale příčinou jsou zdravotní problémy, které nedokážeme ovlivnit.

Děkujeme za pochopení,

Vaše muzeum

výstava: NĚKOLIKERO ŘEMESEL

Městské muzeum a galerie JWM srdečně zve na výstavu Několikero řemesel. Letní Dřevěnka nabídne ukázku tradičních řemesel a jejich zajímavé informace z historie. Návštěvníci se mohou seznámit s nástroji a pomůckami, které používali (a v některých případech i nadále používají) kováři, truhláři, koláři, ševci, krejčí, modisté, tkalci, holiči, vlásenkáři, pekaři, cukráři a další.

Součástí této výstavy se také uskuteční v sobotu 4. září Den řemesel. Tato akce nabídne živé ukázky a předvádění vybraných řemesel, např. tkaní na stavu, vlásenkářskou činnost, starou truhlařinu, košíkářství, ruční výroba papíru, paličkování apod.

Výstava je přístupná od 12. 6. do 14. 11. 2021

 

Těšíme se na Vás,

Vaše muzeum 

výstava: VÝTVARKA NA DÁLKU

Výtvarka na dálku

Výstava prací z distančního studia žáků výtvarného oboru ZUŠ A. M. Buxton, Úpice

Běžnou výuku ve školách nahradila v době pandemie distanční výuka, což je v podstatě jakési nutné provizorium. Přesto (anebo právě proto?) vznikly v této ve výtvarném oboru ZUŠ práce, které stoji za zhlédnutí. Kde je ale vystavit? Všechny výstavní prostory muzea ve staré radnici jsou už „obsazeny“ jinými výstavami nebo stálými expozicemi. Jen v přízemí jsou ještě dvě místnosti, které dříve sloužily jako depozitář a kancelář. Jsou zatím neupravené, nevymalované, protože je čekají opravy většího rozsahu. Ale jsou to vyklizené a zatím nevyužité prostory. Vznikl tedy nápad: když děti tvořily v rámci provizorní výuky, tak proč jejich výtvarné práce nevystavit v provizorním prostředí?! Vždyť může tímto způsobem vzniknout zajímavá a netradiční výstava. A tak výstavu VÝTVARKA NA DÁLKU můžete navštívit právě v těchto prostorech. Výstava nabízí kresby, malbu i grafické techniky. Její součástí je i absolventská výstava Emy Málkové, Nelly Pinkavové a Lucie Šedové – tří studentek, které byly přijaty na střední umělecké školy (Hořice, Velké Poříčí, Hradec Králové).

Výstava je přístupná od 29. 5. do 29. 8. 2021, pouze ve dnech 1. -7. 6. bude muzeum uzavřeno, abychom mohli ukončit stávající výstavy a připravit pro Vás nové. NKP Dřevěnka bude v těchto dnech otevřena v klasické otevírací době.

Těšíme se na Vás,

Vaše muzeum

Přihlášení k odběru novinek

Zrušit odběr

Navigace

Kontaktní informace

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové

Náměstí TGM 30, 542 32 Úpice
IČ:43464114

Mobil: 603 370 572
E-mail: mmgu@mmgu.cz