Realizované výstavy a akce, stránka 2

Realizované výstavy a akceaneb co se u nás dělo

NOC S POHÁDKOU

Akce, která se koná v rámci 19. ročníku Festivalu muzejních nocí, tematicky navazuje na výstavu Pohádková Dřevěnka, a proto je také nazvána NOC S POHÁDKOU. Je vhodná pro děti školního věku, a to pouze pro ty děti, které na tuto akci přihlásí předem jejich rodiče.

Děti si nejen prohlédnou pohádkovou výstavu, ale budou mít i další aktivity – samy připraví pohádkové vystoupení, zažijí pohádkovou stezku odvahy, budou usínat při vyprávěné pohádce a nocovat na Dřevěnce (snad se jim bude i něco pohádkového zdát). S sebou budou potřebovat: volnočasové oblečení na dobu bdění, oblečení na spaní, spací pytel, karimatku nebo nafukovací matračku (na které budou spát), případně pro další pohodlíčko polštářek a deku. Dětem poskytneme materiál na aktivity, pití, večeři a snídani. A to vše za poplatek 80 Kč za dítě. 

Akce se uskuteční v Dřevěnce v pátek 26. 5. od 17:00 hodin – po celou noc až do 8. hodiny ranní. 

Přihlášky přijímá do 20. 5. 2023 spolu s poplatkem 80 Kč Turistické informační centrum na Náměstí TGM 31 v Úpici. 

POHÁDKOVÁ DŘEVĚNKA

Mnoho pohádek začíná třeba takto: Bylo nebylo… Žili byli… Za sedmero horami, údolími a řekami… - a končí: …a žili šťastně až do smrti …zlo bylo potrestáno a dobro zvítězilo.

A právě klasické a zejména české pohádky chceme připomenout dětem i dospělým prostřednictvím výstavy v naší starobylé Dřevěnce.

Vernisáž: pátek 5. 5. 2023 od 17:00 hodin

 

**V rámci vernisáže vystoupí s krátkou pohádkou Klub loutkářů Úpice**

 

Výstava je přístupná v NKP Dřevěnka 6. 5. – 20. 8., a to úterý-neděle 13-17 hodin

 

Návštěvy škol v květnu a červnu je možné dojednat telefonicky předem i na dopolední hodiny: 603 370 572

Výstava: FENOMÉN HAPO

Výstava při příležitosti 45. výročí vzniku HAvlovického POháru. Ano, tak dlouho už tento sportovní fenomén existuje a funguje! Přijďte se dozvědět něco z jeho historie, zavzpomínat a připomenout si zajímavosti a události jednotlivých ročníků.

Výstava bude přístupná v otevírací době muzea od 1. 4. do 28. 5. 2023

VELIKONOČNÍ DÍLNIČKA

Srdečně zveme děti i dospěláky, kteří si chtějí ozkoušet svou zručnost. Můžete si ozdobit vejdunek voskem nebo ho zkrášlit barevným zdobením, vytvořit vajíčko v ranečku, vyrobit si velikonoční zvířátka z papíru…

sobota 1. 4. ** NKP Dřevěnka ** 14:00-16:30 hodin ** vstupné 20 Kč

PETR KAŠPAR: OBRAZY A PORTRÉTY

VIII. pokračování volného cyklu výstav „JAK SE CO DĚLÁ“.

Jak už sám název napovídá, výstavu budou tvořit:

* OBRAZY zachycující okolí Úpice i vzdálenější místa nejen v Čechách, ale také v zahraničí,

* PORTRÉTY známých světových hudebníků.

Tematicky možná nesourodé, ale o to víc zajímavé nahlédnutí do tvorby úpického rodáka Petra Kašpara.

Vernisáž: pátek 3. 3. od 17:00 hodin

Výstava bude přístupná v otevírací době muzea od 4. 3. do 28. 5. 

UMĚLKYNĚ MEZI SVĚTY Centrum a periferie v životě a díle Julie Winterové Mezerové.

V letošním roce si připomeneme 130. výročí narození úpické Paní malířky JULIE WINTEROVÉ MEZEROVÉ (*28. 2. 1893). V muzeu se měla uskutečnit velká letní výstava její tvorby, z důvodu plánované rekonstrukce topení v muzeu však bude nejspíš nutné přesunout termín konání výstavy až na konec roku 2023.

V únoru, v předvečer narozenin JWM, Vám nabídneme přednášku, která představí Paní malířku jako ženu mnoha tváří, mnoha rolí a v podstatě i mnoha epoch a světů. Mezi Rakouskem-Uherskem a ČSSR, mezi Paříží a Úpicí, mezi Kruhem výtvarných umělkyň a patronací venkovské školní mládeže, mezi manželstvím a uměním, mezi oceněním a shovívavým úsměvem kritiků – těžko si představit větší kontrasty sklenuté do svorníku jediného osudu. A přesto právě tak žila a tvořila jedna z nejvýznamnějších výtvarných umělkyň českého 20. století, úpická rodačka Julie Winterová Mezerová.

Srdečně Vás zveme na příjemné podvečerní připomenutí její cesty 20. stoletím, jejího díla i odkazu, které pro Vás připravila Mgr. Jana Nešněrová.

pondělí 27. 2. ** od 18:00 hodin v lokále Dřevěnky ** vstupné 30 Kč

BRATŘI ČAPKOVÉ – NEROZLUČNÁ DVOJICE POLITICKÉ KRESBY JOSEFA ČAPKA 1933-38

To jsou názvy dvou panelových výstav, které se uskuteční v úpickém muzeu současně a vytvoří tak velkou výstavu týkající se života a tvorby bratrů Čapkových.

Putovní výstavu „Politické kresby Josefa Čapka 1933-38“ tvoří 13 panelů. Výstavu připravil se svými kolegy PhDr. Ulrich Grochtmann, předseda společnosti Čapek-Gesellschaft z Hagenu. Inspirací pro ně byla kniha „Josef Čapek: Dějiny zblízka“, vydaná po válce roku 1949 v Praze. Českou verzi této výstavy připravil a zpracoval Komité Čapek Hronov z. s.

Výstavu „Bratři Čapkové – nerozlučná dvojice“ tvoří 14 bohatě ilustrovaných panelů, které pokrývají témata s výmluvnými názvy: např. Krajem Devatera pohádek, Čapci v Paříži, Společná tvorba, Robot, Městské divadlo Královské Vinohrady, Měl jsem psa a kočku… Výstavu připravilo Kotěrovo centrum architektury s podporou Prahy 2 a jejím autorem je Mgr. Hasan Zahirović, který také přijal pozvání úpického muzea a návštěvníkům vernisáže 17. 2. poskytne zajímavou komentovanou prohlídku výstavy.

 

Vernisáž: pátek 17. 2. od 17:00 hodin

 

Výstava bude přístupná v otevírací době muzea od 18. 2. do 19. 3. 2023

OD MASOPUSTU DO VELIKONOC

Období od TŘÍ KRÁLŮ (6. 1.) do POPELEČNÍ STŘEDY (letos 22. 2.) je obdobím MASOPUSTU. Pak následuje PŮST – šest týdnů postního období se šesti postními nedělemi, po kterých přichází pašijový týden vrcholící VELIKONOCEMI (letos 9. 4. BOŽÍ HOD VELIKONOČNÍ a 10. 4. PONDĚLÍ VELIKONOČNÍ).

Naše výstava vás provede celým tímto obdobím. Nabídne masopustní masky, nahlédnutí do tradičních lidových zvyklostí i podívanou na rozličné kraslice, vystřihovánky...

Výstava je přístupná v otevírací době Dřevěnky od 11. 2. do 16. 4.

(návštěvy škol je možné dojednat telefonicky předem i na dopolední hodiny: 603 370 572)

Pour féliciter 2023

Krásné Vánoce a všechno dobré do roku 2023

přeje Vaše muzeum

ADVENTNÍ AKCE NA DŘEVĚNCE

I v roce 2022 Vás v adventním období srdečně zveme do naší Dřevěnky, kde Vás uvítá vánoční výstava ANDĚLSKÁ DŘEVĚNKA a jsou připraveny další dvě akce:

IX. ADVENTNÍ DÍLNIČKA - pro děti i dospěláky. Přijďte a vyrobte si svého anděla v sobotu 10. 12. od 13:00 do 16:30 hodin.

MUZEJNÍ KOLEDOVÁNÍ - tradiční sousedské posezení s vánočními koledami v pondělí 19. 12. od 17:00 hodin. 

Těšíme se na Vás, Vaše muzeum

ANDĚLSKÁ DŘEVĚNKA

Andělé už neodmyslitelně patří k adventnímu a vánočnímu období, a proto i naše letošní vánoční výstava bude mít andělsky laskavou atmosféru. Nabídne Vám stovky andělů různých velikostí a tvarů, ať už jako sochy, obrazy nebo vánoční ozdoby. A to vše z rozličných materiálů – dřevěné, papírové, látkové, drátěné, keramické, kašírované, ze šustí a dalších přírodnin, linoryty, vystřihovánky, paličkovaná krajka… Nebudou chybět ani tradiční betlémy, jejichž součástí jsou samozřejmě také andělé. Vánoční náladu celé výstavy dotvoří ozdobené stromky, vánoční cukroví a přívětivé prostředí naší starobylé Dřevěnky.   

Těšíme se na Vás při vernisáži Andělské Dřevěnky v pátek 2. 12. od 17:00 hodin, nebo pak při návštěvě této výstavy, která bude přístupná od 3. 12. 2022 do 15. 1. 2023.

Otevírací doba: úterý-neděle 13-17 hodin

                         (dopolední návštěvy škol je možné sjednat předem telefonicky: 603 370 572)     

Zavřeno: 23. - 24. 12. 2022 a 31. 12. 2022 - 1. 1. 2023 

DŘEVĚNKA STÁLE UZAVŘENA

Opravy, které se v současné době provádějí v úpické Dřevěnce, se bohužel termínově protáhly, a proto jsme nuceni odsunout i termín výstavy ANDĚLSKÁ DŘEVĚNKA.

Vernisáž, která byla původně plánovaná na 18. listopadu, se uskuteční až v pátek 2. prosince od 17 hodin. Výstava pak bude přístupná od 3. prosince do 15. ledna.

A co tato vánoční výstava na Dřevěnce nabídne? Andělsky laskavou atmosféru, stovky andělů různých velikostí a tvarů: sochy, figurky, obrazy nebo vánoční ozdoby. A to vše z rozličných materiálů – dřevěné, papírové, látkové, drátěné, keramické, kašírované, z šustí a dalších přírodnin, linoryty, vystřihovánky, paličkovaná krajka… Nebudou chybět ani tradiční betlémy, jejichž součástí jsou samozřejmě také andělé.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové v Úpici

Výstava - CTIBOR KOŠŤÁL: FOTOGRAFICKÁ SMRŠŤ /aneb 55 let s hledáčkem/

Výstava mapuje fotografickou tvorbu Ctibora Košťála téměř od jejího počátku. K vidění budou zdánlivě banální reportážní motivy, opomíjené fragmenty a fotografie z četných zahraničních cest. Chybět nebudou ani snímky z naší krásné země a blízkých Krkonoš. A na výstavě jistě objevíte i mnoho dalších motivů. Bude to zkrátka taková Fotografická smršť…

Ing. Ctibor Košťál v několika číslech:

  4 = při vernisáži 23. 9. to budou 4 dny, kdy Ctibor Košťál oslavil své 66. narozeniny

11 = zhruba tolik mu bylo let, kdy motivován svým otcem začal ve své rodné Polici nad

        Metují fotografovat

37 = tolik let žije se svou rodinou v Trutnově a stejně tak dlouho cestuje intenzivně po světě

         (navštívil 40 zemí 4 kontinentů). Ze svých cest přiváží množství fotografického

         materiálu, z něhož pak vytváří různé výstavy a emotivní soubory pro veřejné prezentace

         – besedy a cestopisné přednášky.

55 = tolik let už fotografuje!!!

Chcete-li se o Ctiboru Košťálovi dozvědět více, a především vidět jeho nádherné fotografie, přijďte se podívat do našeho muzea na výstavu Fotografická smršť. Těšíme se na Vás.

Výstava je přístupná 24. 9. – 30. 10. 2022

DŘEVĚNKA JE ZAVŘENA

Po skončení výstavy Květinková Dřevěnka na začátku září se dveře Dřevěnky pro veřejnost zavřely a zůstanou tak bohužel až do 17. 11. 2022. Důvodem jsou opravy vnitřní bílé výmalby. Po provedení této náročné opravy bude následovat neméně náročný úklid, na který pak navážeme instalací vánoční výstavy - tentokrát pod názvem ANDĚLSKÁ DŘEVĚNKA.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás při vernisáži Andělské Dřevěnky v pátek 18. 11. 2022 od 17:00 hodin, nebo pak při návštěvě této výstavy, která bude přístupná od 19. 11. 2022 do 15. 1. 2023.

Vaše Muzeum

KVĚTINKOVÁ DŘEVĚNKA

Květiny hrály a hrají významnou roli v celé lidské historii, a přestože se jejich význam a tradice mohou mírně lišit v závislosti na lokalitě, všude budou univerzální součástí lidského spojení. Květiny jsou krásné na pohled, mnohé z nich mají příjemnou vůni, a ačkoliv bývají jemné a křehké, mají velikou sílu a moc. Dokážou zútulnit a rozzářit smutný kout, květinový dar přináší radost obdarovanému, květiny za nás vyjádří poděkování, gratulaci i soustrast, neodmyslitelně patří ke svatbám a dalším oslavám, některé druhy květin patří mezi léčivky, květinové vzory látek a motivy na nádobí a dalších předmětech přinášejí dobrou náladu…

Naše výstava nabídne aranže, závěsy, výpichy, věnce z květin živých (i umělých) a dalších přírodních materiálů, svatební kytice, předměty s květinovými motivy, kytičkované látky…

Součástí té květinové krásy budou také fotografie květin, jejichž autory jsou Jaroslav Marel a František Kuchař. Květinové aranže vytvořili studenti Střední školy zahradnické a technické, Litomyšl.

Myslíme si, že květinové „odění“ Dřevěnce moc sluší. Přijďte se o tom přesvědčit, jste srdečně zváni.

Vernisáž: pátek 27. 5. od 17:00 hodin

Výstava je přístupná 28. 5. - 4. 9. 2022

 

 

Přihlášení k odběru novinek

Zrušit odběr

Navigace

Kontaktní informace

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové

Náměstí TGM 30, 542 32 Úpice
IČ:43464114

Mobil: 603 370 572
E-mail: mmgu@mmgu.cz