Výstavy a akce

Aktuální výstavy a akceaneb co se u nás právě děje

POZVÁNÍ NA ÚPICKOU MUZEJNÍ NOC

31. 5. 2024, 18:00 – 22:00, Stará radnice a NKP Dřevěnka

Městské muzeum a galerie JWM srdečně zve na tradiční akci pro velké i malé – přijďte zase po roce prožít muzejní noc se vším, co k tomu patří: pro děti soutěže a tvořivé dílny, pro dospělé večerní přednáška s gastronomickým zážitkem. Pro všechny nejedno překvapení v muzejních expozicích.

Výstavy Cínový svět i Chléb náš vezdejší na Dřevěnce ožijí kouzlem, které jednou za rok probouzí všechny muzejní exponáty k životu. Tak přijďte pobejt!

Těšíme se na Vás na Dřevěnce a ve Staré radnici v pátek 31. 5. 2024 od  18 do 22 hodin.

PODROBNÝ PROGRAM BUDE BRZY ZVEŘEJNĚN

CHLÉB NÁŠ VEZDEJŠÍ

Městské muzeum a galerie JWM srdečně zve na hlavní sezónní expozici na NKP Dřevěnka. Vernisáž se koná v pátek 17. 5. 2024 od 17 hodin.

Milovníci starých časů, etnografie a historie každodennosti v našem regionu i za jeho hranicemi si za poslední roky už zvykli, že úpická Dřevěnka pravidelně zve své návštěvníky na hlavní sezónní výstavní program. Od května do září se jeden nejstarších zachovaných roubených domů městského typu ve střední Evropě odívá do jednoho tématu: zažili jsme Dřevěnku bylinkovou, řemeslnickou i pohádkovou. Ani letos to nebude jinak – obě podlaží i vysoká půda Dřevěnky pozve návštěvníky na putování za vůní chleba.

Znalci nejstarších lidských dějin říkají, že člověk se stal člověkem pravděpodobně v čase, když začal vařit. A péci. Říkají, že symbolickým kořenem civilizace je zrno a (primitivní) mlýnek. Lidové moudro říká, že chléb a sůl zdobí stůl. Že kdo se nesrovná s chlebem, nesrovná se s lidmi. Anebo že koho chleba jíš, toho píseň zpívej. A verš z modlitby Otče náš, kterou znali bez výjimky všichni naši předkové, ať už mluvili kterýmkoliv jazykem, mluví sám za sebe. I proto jsme si jej půjčili pro název letošního dřevěneckého léta. Chléb je srostlý s naší kulturou, minulostí i současností, je do značné míry jejím symbolem. Podoba chleba nás určuje – nejen, že od sebe poznáme chléb španělský, italský, arabský, polský, český …, my poznáme po chuti, vůni a struktuře i chléb trutnovský, náchodský, nebo Geislerův.

Cestu dějinami pečení chleba, za jeho různými podobami a proměnami v historickém čase a v zeměpisném prostoru, proměnami chleba při různých příležitostech zahájíme na úpické Dřevěnce slavnostní vernisáží v pátek 10. května 2024. Kromě zmíněného se návštěvníci mohou těšit i na chléb, který se dříve pekl pro slavnostní příležitosti, i chléb jinak exotický. A chybět nebudou doprovodné programy – muzejní noc, přednášky, dílny, program pro děti „Pekař peče housky“ a mnoho dalšího. Kompletní program celé chlebové sezóny na úpické Dřevěnce najdete na webu Městského muzea a galerie Julie W. Mezerové: www.mmgu.cz - v záložce věnované NKP Dřevenka: https://www.mmgu.cz/o-nas/nkp-drevenka a v záložce Výstavy a akce: https://www.mmgu.cz/vystavy-a-akce.

Chléb náš vezdejší budete moci na Dřevěnce potkat, zažít a ochutnat až do 8. září 2024. Těšíme se na Vás!

Otevírací doba: út – so: 10–12, 13–17; ne a svátky: 13-16. Školní výpravy a organizované skupiny objednávejte, prosím, na tel. 603 370 572.

MIROSLAV HOLČA: ČERNOBÍLÁ FOTOGRAFIE MINULOSTI

Městské muzeum a galerie Juli W. Mezerové srdečně zve na výstavu ČERNOBÍLÁ FOTOGRAFIE MINUIOSTI fotografa Miroslava Holči.

Fotografování a zpracování černobílé fotografie se autor věnuje od útlého mládí. V počátku byla jeho tématem především portrétní fotografie, postupem času se přidaly přírodní scenérie a příběhy ze života obyčejných lidí. Rozvoj digitální fotografie a možnost volného cestování přinesl do jeho portfolia posun k žánru fotografie reportážní. Jejím prostřednictvím dál rozvíjí svá oblíbená témata – obyčejný i neobyčejný život lidí, portréty, krásu přírody a architektury.

VERNISÁŽ SE KONÁ VÝJIMEČNĚ VE ČTVRTEK 25. 4. 2024 OD 17 HODIN.

Výstava je přístupná od 26. 4. do 2. 6. 2024.

Pozor! Otevírací doba na Staré radnici je na přechodnou dobu upravena na út – ne: 13–17. Dopolední prohlídky, školní skupiny a organizované výpravy objednávejte, prosím, na tel. 603 370 572. Změna otevírací doby na zpět na standardní celodenní provoz bude oznámena – sledujte prosím www.mmgu.cz.

CÍNOVÝ SVĚT

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové v Úpici srdečně zve na vernisáž výstavy nazvané Cínový svět. Hlavní výstavní prostory muzea budou po šest týdnů patřit nejrůznějším cínovým figurkám, historickým hračkám a především cínovým vojáčkům. Pohádkový příběh statečného cínového vojáčka, kterého láska ke krásné baletce dokázala přivést po dobrodružné cestě zpět domů, zná jistě každý. A i když už si s vojáčky nehrajeme, její kouzlo - stejně jako cín samotný - nereziví. Přijměte tedy pozvání do muzea a přijďte zažít svou pohádku v barevném i syrově stříbrném cínovém světě.
Těšíme se na Vás na vernisáži na Staré radnici v pátek 19. 4. již tradičně v 17 hodin. Výstava je přístupná od 20. 4. do 2. 6. od úterý do neděle od 13 do 17 hodin. Dopolední prohlídky, školní výpravy a organizované skupiny objednávejte prosím na tel. 605 370 572.
Těšíme se na Vás!

Realizované výstavy a akceaneb co se u nás dělo

PŘEDNÁŠKA: Zdeněk Šedivý: Hledáme své předky I. Kde a čím začít?

Městské muzeum a galerie JWM srdečně zve na úvodní přednášku o genealogickém bádání. Srdečně zváni jsou všichni, které zajímá historie nebo by se chtěli pustit do hledání svých předků. Do problematiky nás uvede místopředseda Historiské komise Města Úpice pan Zdeněk Šedivý.

Těšíme se na Vás na Dřevěnce v pondělí 15. 4. 2024 v 18 hodin.

TVOŘÍME S RADOSTÍ. VÝSTAVA VÝTVARNÉHO OBORU ZUŠ A. M. BUXTON ÚPICE

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové srdečně zve na výstavu žáků výtvarného oboru ZUŠ A. M. Buxton. V prostorách Galerie JWM v podkroví staré úpické radnice se představí malí i větší umělci ze tříd Jany Wolfové a Janetty Klemensové. Těšíme se na Vás na vernisáži v pátek 5. 4. 2024 v 17 hodin. Výstava je přístupná od 6. 4. do 21. 4. 2024.

Pozor! Otevírací doba na Staré radnici je na přechodnou dobu upravena na út – ne: 13–17. Změna otevírací doby zpět na standardní celodenní provoz bude oznámena – sledujte prosím www.mmgu.cz.

PŘEDNÁŠKA: V POSTĚ A O VELIKONOCÍCH. ROK NA STOLECH NAŠICH (PRA)BABIČEK II.

Městské muzeum a galerie JWM srdečně zve na povídání o tom, co a kdy se jedlo v období půstu a Velikonoc a proč tomu tak bylo. Přednáší Jana Nešněrová. Těšíme se na Vás na Dřevěnce v pondělí 25. 3. 2024 v 18 hodin.

JARNÍ DÍLNIČKY

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové srdečně zve na tradiční jarní dílničku. Pro velké i malé je připraveno vyrábění z papíru a přírodních materiálů v prostrorách velikonočně vyzdobené Dřevěnky. Přijďte se jarně naladit a vyrobit si něco hezkého! Těšíme se na Vás v sobotu 9. 3. od 14 do 17 hodin!

Expozice jsou po dobu konání dílniček přístupné za obvyklých podmínek. Vstupné na dílničky je dobrovolné.

PŘEDNÁŠKA: Pro čas sváteční i obyčejný aneb Rok na stolech našich (pra)babiček

Městské muzeum a galerie JWM srdečně zve na povídání o tom, co a kdy se jedlo za starých časů a proč tomu tak bylo. Úvodní přednáška celoročního cyklu popíše tradiční běh roku se všem svátky a jim příslušejícími kulinářskými tradicemi dochovanými v širším Podkrkonoší. Na ni pak navážou další setkání s detailním povídáním, recepty a (nejen kuchyňskými) příběhy, které se vážou k jednotlivým částem roku. Přednáší Jana Nešněrová.

Těšíme se na Vás na Dřevěnce v pondělí 26. 2. 2024 v 18 hodin.

OD POPELCE K VELIKÉ NOCI. Půst a Velikonoce na DřevěnceMěstské muzeum a galerie Julie W. Mezerové srdečně zve na vernisáž výstavy "Od Popelce k Veliké noci. Půst a Velikonoce na Dřevěnce". Tradiční expozice vázaná na tu část církevního roku, kterou naši předkové považovali za nejdůležitější, je věnována lidovým tradicím období půstu a Velikonoc a vzhledem k letošnímu brzkému termínu svátků také částečně zimě na venkově. Přijměte pozvání do skoro pohádkového světa staročeského čekání na jaro a prožijte šest postních nedělí a zázrak Vzkříšení na Dřevěnce.

Těšíme se na Vás na vernisáži v pátek 16. 2. 2024 již tradičně v 17 hodin na Dřevěnce!

 

VÝSTAVA SPOLKU PODKRKONOŠSKÝCH VÝTVARNÍKŮ TRUTNOV

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové srdečně zve na Výstavu Spolku Podkrkonošských výtvarníků. Na Staré úpické radnici se představí současní členové spolku pestrou mozaikou výtvarných žánrů od malby, kresby, grafiky, přes fotografii, dřevěné a kamenné plastiky, keramiku, textilní techniky až po tematické krajky tvořené paličkováním. A co o sobě říkají podkrkonošští výtvarníci sami?

„Spolek byl založen na základě veřejné výzvy v roce 1989. Počátek devadesátých let činnostem různých sdružení moc nepřál. Spolu s euforií, nabytou svobodou a nadějí přišel také individualismus: stav mysli neslučitelný se spolkovým režimem. Nástrahám nové doby však čerstvě vzniklá parta výtvarníků odolala. Na srdci jí ležela hlavně prosperita spolku, výtvarný růst a v neposlední řadě i rozvíjení společného aktivního života. V řadách spolku se od jeho vzniku vystřídaly desítky více či méně aktivních výtvarníků.

Prezentování děl na společných či autorských výstavách se nestalo zdaleka jedinou spolkovou činností. Členové pořádají, nebo se účastní výtvarných plenérů u nás i v zahraničí. Občasné jsou i oblíbené akce jako „cyklovýlety“, nebo třeba zimní "běžkopěšky." Ke třicátému výročí vzniku uspořádal v roce 2019 spolek 1. Výtvarnický ples, jehož výtěžek věnoval výtvarnému oboru trutnovské ZUŠ. Zkrátka spolek spolu spolkově, společně a spokojeně žije.“

Těšíme se na Vás na vernisáži v pátek 26. 1. v 17 hodin na staré úpické radnici. Výstava je přístupná od 27. 1. do 10. 3. 2024.

Pozor! Otevírací doba muzea je na přechodnou dobu upravena na út – ne: 13–17.

AKCE V DOBĚ ADVENTU pro děti i dospělé

X. ADVENTNÍ OZDŮBKOVÁ DÍLNIČKA

Naše dílnička je připravena zejména pro děti, ale tvořit mohou přijít i dospělí. Vítán je prostě každý, kdo se chce vánočně naladit a vytvořit si vlastní ozdůbky nebo drobné dárečky. V rámci dílničky si můžete také prohlédnout výstavu OD MIKULÁŠE DO TŘÍ KRÁLŮ.

sobota 9. 12. 2023 ** NKP Dřevěnka ** 13:00-16:30 hodin ** vstupné – viz vstupné na výstavu

 

MUZEJNÍ KOLEDOVÁNÍ

Sousedské posezení u roztopených kachlových kamen, společné zpívání vánočních koled a písní za doprovodu kytary, občerstvení v podobě svařáčku a topinek se škvarkovým sádlem. Toto tradiční setkání je určeno zejména dospělým.

pondělí 18. 12. 2023 ** NKP Dřevěnka ** 17:00 hodin ** bez vstupného

Srdečně Vás zveme a těšíme se na Vás! VAŠE MUZEUM 

OD MIKULÁŠE DO TŘÍ KRÁLŮ Vánoce na Dřevěnce

Letošní vánoční výstava začíná svátkem Mikuláše a představí Vám i další postavy adventního období - Mikulášku, Peruchtu, Barborku, Lucku, Ambrože... Potěší Vás vánoční atmosférou, slavnostní výzdobou, tradičními zvyklostmi, řadou krásných betlémů a také připomínkou Vánoc v době 1. republiky. A spolu se Třemi králi Vás dovede do nového roku.

Vernisáž: středa 6. 12. 2023 od 17:00 hodin

Výstava je přístupná: 7. 12. 2023 – 28. 1. 2024

Otevírací doba Dřevěnky: úterý-neděle 13-17 h, zavřeno 23., 24. a 31. 12. 2023 a 1. 1. 2024

Dopolední návštěvy škol na úterý-pátky je možné sjednat předem telefonicky: 603 370 572.

ŽIVOT A TVORBA JULIE WINTEROVÉ MEZEROVÉ výstava

V letošním roce si připomínáme 130. výročí narození úpické Paní malířky Julie Winterové Mezerové (nar. 28. 2. 1893). Rozsáhlá výstava v muzeu  - ve staré radnici Vám nabízí fotografie a zajímavé informace ze života Paní malířky, a především tematicky širokou škálu obrazů a kreseb z její tvorby – květinové a přírodní motivy, krajiny z našeho okolí, ale i obrázky ze zahraničních cest, figurální tvorbu, portréty, skici, obrázky doplněné vlastními veršíky Paní malířky… Některé obrazy jsou v úpickém muzeu vystaveny poprvé.

Vernisáž: pátek 24. 11. 2023 od 17:00 hodin

Výstava je přístupná: 25. 11. 2023 - 14. 1. 2024

Otevírací doba: úterý-neděle 13-17 h, zavřeno 23., 24. a 31. 12. 2023 a 1. 1. 2024

Dopolední návštěvy škol na úterý-pátky je možné sjednat předem telefonicky: 603 370 572.

 

Naše muzeum rovněž vydalo výroční turistickou vizitku věnovanou naší Paní malířce. Vizitku si můžete zakoupit v muzeu a v Turistickém informačním centru Úpice. K dispozici je také pamětní razítko, na kterém je jedna z květinových kreseb J. W. Mezerové.

 

 

RAČTE VSTOUPIT ZA OPONU výstava

Výstava při příležitosti 200. výročí vzniku ochotnického divadla v Úpici nabídne fotografie a plakáty úpických divadelních inscenací, záznamy z kronik, připomínku osobností (ochotníků i divadelních činovníků) a míst, kde se v Úpici divadlo hrálo, ohlédnutí za akcemi a událostmi, které tvoří bohatou historii úpického ochotnického divadla. Za těch 200 let se toho v této oblasti odehrálo tolik, že výstava může pojmout spíše jen takové „divadelní střípky“, ale věřte, že i tak to bude zajímavá a bohatá nabídka, milé ohlédnutí prodchnuté divadelní atmosférou.

Přijďte, jste srdečně zváni! Těšíme se na Vás – Vaše MUZEUM a Spolek divadelních ochotníků A. Jirásek Úpice

Vernisáž: pátek 22. 9. od 18:00 hodin

Výstava je v muzeu (ve staré radnici) přístupná od 23. 9. do 12. 11. 2023.   

Otevírací doba: úterý-sobota 10-12, 13-17 h, neděle a svátky 13-16 h

 

NOC S POHÁDKOU

Akce, která se koná v rámci 19. ročníku Festivalu muzejních nocí, tematicky navazuje na výstavu Pohádková Dřevěnka, a proto je také nazvána NOC S POHÁDKOU. Je vhodná pro děti školního věku, a to pouze pro ty děti, které na tuto akci přihlásí předem jejich rodiče.

Děti si nejen prohlédnou pohádkovou výstavu, ale budou mít i další aktivity – samy připraví pohádkové vystoupení, zažijí pohádkovou stezku odvahy, budou usínat při vyprávěné pohádce a nocovat na Dřevěnce (snad se jim bude i něco pohádkového zdát). S sebou budou potřebovat: volnočasové oblečení na dobu bdění, oblečení na spaní, spací pytel, karimatku nebo nafukovací matračku (na které budou spát), případně pro další pohodlíčko polštářek a deku. Dětem poskytneme materiál na aktivity, pití, večeři a snídani. A to vše za poplatek 80 Kč za dítě. 

Akce se uskuteční v Dřevěnce v pátek 26. 5. od 17:00 hodin – po celou noc až do 8. hodiny ranní. 

Přihlášky přijímá do 20. 5. 2023 spolu s poplatkem 80 Kč Turistické informační centrum na Náměstí TGM 31 v Úpici. 

POHÁDKOVÁ DŘEVĚNKA

Mnoho pohádek začíná třeba takto: Bylo nebylo… Žili byli… Za sedmero horami, údolími a řekami… - a končí: …a žili šťastně až do smrti …zlo bylo potrestáno a dobro zvítězilo.

A právě klasické a zejména české pohádky chceme připomenout dětem i dospělým prostřednictvím výstavy v naší starobylé Dřevěnce.

Vernisáž: pátek 5. 5. 2023 od 17:00 hodin

 

**V rámci vernisáže vystoupí s krátkou pohádkou Klub loutkářů Úpice**

 

Výstava je přístupná v NKP Dřevěnka 6. 5. – 20. 8., a to úterý-neděle 13-17 hodin

 

Návštěvy škol v květnu a červnu je možné dojednat telefonicky předem i na dopolední hodiny: 603 370 572

Výstava: FENOMÉN HAPO

Výstava při příležitosti 45. výročí vzniku HAvlovického POháru. Ano, tak dlouho už tento sportovní fenomén existuje a funguje! Přijďte se dozvědět něco z jeho historie, zavzpomínat a připomenout si zajímavosti a události jednotlivých ročníků.

Výstava bude přístupná v otevírací době muzea od 1. 4. do 28. 5. 2023

VELIKONOČNÍ DÍLNIČKA

Srdečně zveme děti i dospěláky, kteří si chtějí ozkoušet svou zručnost. Můžete si ozdobit vejdunek voskem nebo ho zkrášlit barevným zdobením, vytvořit vajíčko v ranečku, vyrobit si velikonoční zvířátka z papíru…

sobota 1. 4. ** NKP Dřevěnka ** 14:00-16:30 hodin ** vstupné 20 Kč

Přihlášení k odběru novinek

Zrušit odběr

Navigace

Kontaktní informace

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové

Náměstí TGM 30, 542 32 Úpice
IČ:43464114

Mobil: 603 370 572
E-mail: mmgu@mmgu.cz