Realizované výstavy a akce, stránka 15

Realizované výstavy a akceaneb co se u nás dělo

JAK TO BUDE S VÝSTAVAMI V DUBNU A KVĚTNU?

Aprílový měsíc jako by si rozhodl vystřelit si z nás nejen v počasí. Zamíchal nám také s výstavami - ale zase ne tak moc! Co se tedy v dubnu a květnu v muzeu chystá? Pro velký zájem prodlužujeme výstavu Jak šel čas Úpickem... s Karlem Kovářem, a to prozatím do konce měsíce dubna. Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, muzeum bude od soboty 19. 4. do pátku 25. 4. uzavřeno. A právě v pátek 25. 4. 2014 nás čeká vernisáž výstavy poetických fotoobrazů poutníka Petra Hirsche, nazvaná "Od nás až na konec světa aneb Šestnáctitisícikilometrovej vejšlap". Že jste zvědaví, jak do muzea dostaneme dvě výstavy najednou? My už to víme a doufáme, že všechny návštěvníky bude čekat příjemné překvapení. Pokud se všechno dobře vydaří, můžete se těšit, že i v květnu pro Vás budou v muzeu uchystané jak fotografie z Úpice, tak ze vzdálených krajů.

A TEĎ JEŠTĚ PRO PŘEHLEDNOST:

19. 4. - 25.4. BUDE MUZEUM Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ UZAVŘENO

VÝSTAVA JAK ŠEL ČAS ÚPICKEM...S KARLEM KOVÁŘEM 7. 3. - 30. 4. 2014 (A MOŽNÁ AŽ DO 20. 5. 2014)

VÝSTAVA OD NÁS AŽ NA KONEC SVĚTA aneb ŠESTNÁCTITISÍCIKILOMETROVEJ VEJŠLAP 25. 4. - 20. 5. 2014

30. 5. VERNISÁŽ VELKÉ HASIČSKÉ VÝSTAVY

POZVÁNÍ K SETKÁNÍ ANEB MUZEUM HLEDÁ SPOLEČNÍKY

Minule jsme informovali o záměru vytvořit při úpickém muzeu muzejní společnost - nebo vlastivědný kroužek, na jménu v našem případě zase tolik nezáleží. Měsíc uplynul a ze záměru se stalo tiché přání. To abychom nic, jak se říká, nezakřikli. Proč ten strach, ptáte se? To proto, že muzeum stále ještě společníky nemá. Nikdo nemůže věřit, že by naše město bylo chudé na vlastivědné badatele, nadšence a odborníky. Všichni jsou ale nějak unaveni, možná nevěříme novotám, možná máme pocit, že je to všechno zbytečné, možná...

Přesto šeptáme naše tiché přání do uší všem čtenářům znovu. Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové zve srdečně všechny příznivce historie a vlastivědy Úpicka k prvnímu setkání Muzejní společnosti. Uvidíte, má to smysl! Těšíme se na Vás v úterý 29. 4. 2014 v 17 hodin v muzeu.

PŘEDNÁŠKA: PŘÍRŮSTKY V DEPOZITÁŘI ZA ROK 2013

Zajímá Vás, co ukrývá muzejní depozitář? Jak se do něj předměty dostávají? A co jsme v něm uložili v uplynulém roce? Městské muzeum srdečně zve na přednášku o nejzajímavějších přírůstcích ve své sbírce za rok 2013. Přednáška se koná v úterý 8. 4. 2013 od 17 hodin, vstupné dobrovolné.

OTLOUKEJ, SE PÍŠŤALIČKO! SOBOTNÍ ODPOLEDNE S JARNÍMI A VELIKONOČNÍMI ZVYKY

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové zve na zábavné předvelikonoční odpoledne pro velké i malé. Přijďte si do muzea vyrobit Moranu, uplést pomlázku, otlouci si píšťalku, zahrát si na hospodyni z předminulého století nebo se dozvědět něco o Velikonocích našich praprababiček a prapradědečků!

Těšíme se na Vás v sobotu 12. 4. od 14 do 16 hodin v městském muzeu.

Vstupné dobrovolné.

Hledání zmizelé Úpice II. - JAK ŠEL ČAS ÚPICKEM

V loňském roce uspořádalo Městské muzeum a galerie JWM první výstavu z cyklu Hledání zmizelé Úpice. Její podtitul byl Vzpomínky ve městě - město ve vzpomínkách a prostřednictvím výboru z nejzajímavějších fotografií z muzejního depozitáře provedla návštěvníky proměnami některých částí našeho města od dob nejstarších fotografií až do 60. let 20. století. Druhá výstava z tohoto cyklu pozve milovníky úpické historie do novějších dob. Skrz hledáček fotoaparátu dlouholetého fotografa úpických městských kronik pana Karla Kováře se podíváme, jak šel čas Úpickem od 50. let 20. století skoro až do dnešních dní. Úvodní výstavy cyklu tak zarámují jeviště, na kterém se v příštích letech budou pro naše návštěvníky rozehrávat fotografické příběhy jednotlivých desetiletí 20. století v Úpici a jejím okolí.

Vernisáž výstavy JAK ŠEL ČAS ÚPICKEM...S KARLEM KOVÁŘEM se koná v pátek 7. 3. 2014 v 17 hodin.

Výstava bude přístupná od 7. 3. do 11. 4. 2014, út-so 10 - 12; 13 - 17, ne 13 - 16.

MUZEJNÍ SPOLEČNOST ANEB "MUZEALITA JE HODNOTA"

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové, naše úpické muzeum, je v mnoha směrech drobounkou institucí. Má maličké depozitární prostory, a tudíž i nerozsáhlé sbírky. Stará se o ně malý tým. A někdy návštěvníci pociťují, že i prostor expozic uvnitř jinak velkého domu, jakým stará radnice bezesporu je, dovede být malý.

Ne všechno v našem muzeu je ale tak drobné. Uchovávat paměť, starat se o to, aby při přetavování našich jednotlivých pamětí v obecnější dějiny nezmizelo něco důležitého, pečovat o půdu, na níž může nová paměť bezpečně vyrůstat - to jsou velké úkoly. A muzea a galerie patří mezi instituce, které tyto úkoly mají plnit - bez ohledu na to, jak velké samy jsou.

Právě proto by muzeum bez ohledu na svou velikost mělo dbát na spolupráci se všemi, kdo se zabývají vlastivědou našeho kraje, jeho dějinami a kulturou, zkrátka s odbornou veřejností (i když se mnozí z nás za odborníky neoznačujeme a ani se tak necítíme).

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové zve srdečně všechny příznivce historie a vlastivědy Úpicka do Muzejní společnosti, která právě při muzeu vzniká. Prosíme, hlaste se do 1. 4. 2014 na emailu mmgu@mmgu.cz.

Další informace naleznete na webu Městského muzea a galerie www.mmgu.cz, nebo Vám je ochotně poskytnou členové muzejního týmu.

NOVÝ WEB MĚSTSKÉHO MUZEA A GALERIE JWM

Trvalo to možná delší dobu, než jsme si přáli, ale konečně jsme tu - Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové slavnostně spouští nové webové stránky. Kromě údajů o expozicích, výstavách, výstavních plánech a všem možném, co život muzea provází (a také utváří), budou webové stránky informovat také o doprovodných programech a dalších akcích. Proto se všichni příznivci muzea a milovníci dějin a umění v našem regionu i mimo něj mohou přímo na webu přihlásit k zasílání novinek na svůj e-mail. Tato praktická služba Vás bude informovat o všem, co na webu přibude - o textech, fotogaleriích, o novinkách ke sbírkám, o současném dění i plánovaných akcích.

Doufáme, že nové stránky budou užitečné nejen muzeu a galerii, ale především našim návštěvníkům, badatelům a vůbec všem občanům Úpice i širokého okolí. Některé záložky se zaplní až v průběhu času - to se týká zejména Sbírek, k nimž je třeba připravit řadu materiálů. Některé záložky zatím ještě čekají na zájemce o regionální dějiny, kulturu, vlastivědu... Už teď se ale můžeme těšit na to, že v nich všichni najdeme vždycky to, co budeme hledat - protože to je pravý smysl webových stránek.

Přihlášení k odběru novinek

Zrušit odběr

Navigace

Kontaktní informace

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové

Náměstí TGM 30, 542 32 Úpice
IČ:43464114

Mobil: 603 370 572
E-mail: mmgu@mmgu.cz