Realizované výstavy a akce, stránka 14

Realizované výstavy a akceaneb co se u nás dělo

PŘEDNÁŠKA: ÚPICE A VLEKLÁ VELKÁ VÁLKA

PONDĚLÍ 20. 10, 17:00

ÚPICE A VLEKLÁ VELKÁ VÁLKA

Městské muzeum srdečně zve na přednášku věnovanou osudům Úpice za 1. světové války. Těšíme se na Vás v pondělí 20. 10. v 17 hodin v podkroví městského muzea! Vstupné dobrovolné.

PŘEDNÁŠKA: KRÁSNÉ ČASY PŘED 1. SVĚTOVOU VÁLKOU

KRÁSNÉ ČASY PŘED 1. SVĚTOVOU VÁLKOU

PONDĚLÍ 6. 10. 2014; 17:00

Městské muzeum srdečně zve na přednášku s promítáním o módě přelomu 19. a 20. století a let těsně předválečných. Zajímá Vás, co se nosilo v době, které se někdy říká Belle – Epoque? Nebo to, z jakých šatů se ženy v průběhu světové války převlékly do stejnokrojů a pracovních oděvů? Přijďte na přednášku do podkroví muzea v pondělí 6. 10. v 17 hodin! Vstupné dobrovolné.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTÍ - POPRVÉ V ÚPICI!

13. 9. 2014, 10 - 16 hod.

V sobotu 13. září se Úpice připojí k festivalu Dny evropského dědictví. Europaen Heritage Days každoročně nabízejí po celé republice návštěvníkům k nahlédnutí historické budovy, památky a místa, na nichž se ději zajímavé věci, i ty z nich, které nejsou třeba běžně přístupné. A proč? Hlavně proto, abychom si připomínali, že minulost je v lidských sídlech všude kolem nás a naším prostřednictvím si tak podává ruku s budoucností. Abychom si minulosti nejen v našem městě dokázali vážit a abychom nikdy nezapomněli obdivovat práci předchozích generací.

Pro první úpický ročník svátku dějin, které s námi žijí, přichystalo Městské kulturní středisko a Městské muzeum prohlídkovou trasu, po níž se můžete Úpicí vydat. Součástí Dnů Evropského dědictví bude také hra pro velké i malé účastníky, která Vám putování za památkami zpestří. Start hry, stejně jako mapy s kompletním seznamem zpřístupněných památek, budou připraveny po celý den v Městském muzeu. Všichni úspěšní poutníci časem budou sladce odměněni. Na všechny, kdo se chtějí vydat za památnými místy našeho města se těší Městské muzeum, MKS a dobrovolní průvodci, kterým srdečně děkujeme!

ÚPICKÉ MUZEUM A 1. SVĚTOVÁ VÁLKA

...aneb Velká výstava o Velké válce.

Stoleté výročí vypuknutí 1. světové války, které připadá na letošek, jaksi nelze přehlédnout. Řada lidí sleduje seriál Naše Velká válka, který vyrobila Česká televize, odborné časopisy věnují tomuto smutnému výročí celá čísla, velká i malá muzea po celé republice nabízejí nejrůznější pohledy na konflikt, v němž za čtyři doky doslova shořelo dlouhé 19. století.

O 1. světové válce lze uvažovat v mnoha kontextech. Jsou tu obrovské krvavé bitvy a jsou tu fronty, které se celé měsíce nepohnuly ani o píď a zašláply armády do bláta zákopů. Jsou tu trpící vojáci v poli a je tu hladovějící, strachem a nemocemi paralyzované obyvatelstvo v zázemí. Jsou tu miliony mrtvých bezejmenných vojáků a jsou tu příběhy jednotlivců, jejichž jména předává z generace na generaci školní dějepis. Je tu přísaha rakouskému císaři a jsou tu Československé legie. Je tu válka do té doby neznámých rozměrů - příšerný konec starých časů a zároveň katastrofa, která odstartovala časy nové.

Také úpické muzeum přichází letos na podzim se svou pověstnou troškou do mlýna všech akcí, výstav, rekonstrukcí a připomínek, které společnost v Čechách, v Evropě a vlastně v celém světě výročí počátku prvního konfliktu světových rozměrů věnuje. Velká výstava o Velké válce bude v úpickém muzeu zahájena slavnostní vernisáží v pátek 12. 9. v 17 hodin. Těšíme se na Vás!

LÉTO 2015 S KARLEM KAPOUNEM

Léto je v plném proudu a s ním i prázdniny. Ale všichni se určitě alespoň ve skrytu duše těšíme na léto příští. I muzeum už vyhlíží příští velkou letní výstavu. A nebude to výstava ledajaká. Věnujeme ji jedné z malířských osobností , které v Úpici, jejím okolí a potažmo v celém našem regionu zanechaly nesmazatelnou stopu - Karlu Kapounovi.

Rodák z Poličky byl takřka současníkem Julie Winterové Mezerové. Vydal se na pedagogickou dráhu, po demobilizaci v roce 1919 působil střídavě na školách v Zálesí a v Úpici,později odešel do Trutnova. Svou tvorbu věnoval kraji, který se mu stal domovem, kraji, který si zamiloval, kraji, který jeho obrazy chová v soukromých domech i na úřadech či školách dodnes.

Právě proto, že s námi Karel Kapoun, ač nenápadný a po odchodu z Úpice do Trutnova snad i trochu zapomenutý, prostřednictvím svých děl žije stále, rozhodli jsme se letní výstavu v roce 2015 koncipovat trochu jinak, než je třeba obvyklé. Pokusíme se sestavit výstavu z obrazů, kreseb a grafik v soukromém vlastnictví a tak přivést do výstavních místností obrazy, které se nikdy před tím neměly možnost setkat.

Obracíme se na všechny milovníky výtvarného umění a majitele grafik, kreseb a maleb Karla Kapouna, aby se přihlásili v muzeu a aby zvážili možnost výstavy se zúčastnit. Pojďme se vzájemně podělit o krásu, kterou Karel Kapoun v našem městě a širokém okolí zanechal a vzdát mu k nedožitým 99. narozeninám zasloužený hold!

Všem, kdo se rozhodnou se výstavy účastnit, srdečně děkujeme!

BESEDA S PREVENTISTOU

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové zve na besedu s požárním preventistou panem Jaroslavem Vrbou, která se uskuteční v rámci hasičské výstavy Bližnímu k ochraně - vlasti k obraně. Přijďte si popovídat o tom, jak zařídit, aby červený kohout nesedal na naše střechy. Těšíme se na Vás v úterý 10. 6. v 17 hodin v městském muzeu.

MUZEJNÍ NOC HASIČSKÁ

VII. úpická muzejní noc - Muzejní noc hasičská

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové zve velké i malé příznivce muzea a věcí v něm na již 7. úpickou muzejní noc, která se letos koná v rámci výstavy "Bližnímu k ochraně - vlasti k obraně". Jestli nevěříte, že v noci je v muzeu všechno ještě zábavnější než ve dne, přijďte se přesvědčit - čeká Vás spousta zajímavostí, soutěží, her a dalších překvapení. Těšíme se na Vás v sobotu 7. 6. od 18 do 23 hodin v muzeu.

PROMÍTÁNÍ S PETREM HIRSCHEM

V pondělí 19. 5. 2014 zavítá do muzea znovu Petr Hirsch, poutník, který v současné době představuje svoje fotoobrazy v rámci výstavy Šestnáctitisícikilometrovej vejšlap. Tentokrát proto, aby nám vyprávěl příběh o jednom velkém putování, vzal nás za tvářemi, vůněmi a zvuky zemí, které po cestě do Sentiaga de Compostela, Říma a Jeruzaléma prošel a ukázal nám, jak se dá vyrazit, když se Vám někdy stane, že nevíte, kudy kam.

Těšíme se na Vás 19. 5. již tradičně v 17 hodin v Městském muzeu a galerii Julie W. Mezerové!

BLIŽNÍMU K OCHRANĚ - VLASTI K OBRANĚ

Městské muzeum a galerie JWM, Hasičské muzeum Velké Svatoňovice, SDH Úpice a další srdečně zvou na vernisáž hasičské výstavy BLIŽNÍMU K OCHRANĚ - VLASTI K OBRANĚ. Letos je tomu právě sto let, co byla založena Hasičská župa úpická. Nejen toto výročí bude výstava připomínat od 31. 5. do 11. 8. 2014.

Při příležitosti Dne otevřených dveří ve zbrojnici SDH Úpice a konání okresního kola hasičské soutěže Plamen na úpické Spartě zveme zároveň na jedinečné komentované prohlídky výstavy. Expozicí Vás budou provádět průvodci z nejpovolanějších - členové sborů dobrovolných hasičů, kteří se zabývají historí jednotlivých sborů i hasičstva jako celku. Tak využijte příležitosti nahlédnout do hasičské zbrojnice nebo navštívit muzeum v prodloužené otevírací době (9 - 17 hodin) a přijďte pobejt!

ŠESTNÁCITISÍCIKILOMETROVEJ VEJŠLAP

...aneb Od nás až na konec světa. Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové srdečně zve na vernisáž výstavy poetických fotoobrazů ŠESTNÁCITISÍCIKILOMETROVEJ VEJŠLAP aneb OD NÁS AŽ NA KONEC SVĚTA. Na pěší cestu do Santiaga de Compostela, Říma a Jeruzaléma se vydáme s poutníkem Petrem Hirschem.

Vernisáž se koná v pátek 25. 4. 2014 od 17 hodin.

Výstava je přístupná od 25. 4. do 20. 5. 2014.

ZMĚNA TERMÍNU! PROMÍTÁNÍ S PETREM HIRSCHEM

Audiovizuální představení, které se mělo uskutečnit v úterý 20. 5. 2014 u příležitosti dernisáže výstavy "Šestnáctiticísikilometrovej vejšlap aneb od nás až na konec světa", se bude konat o den dříve. K nevšednímu zážitku Vás zveme už na 19. 5., jako vždy od 17 hodin v Městském muzeu. Nenechte si jedinečný program ujít - a přijďte se přesvědčit, že v muzeu to žije i v pondělí!

JAK TO BUDE S VÝSTAVAMI V DUBNU A KVĚTNU?

Aprílový měsíc jako by si rozhodl vystřelit si z nás nejen v počasí. Zamíchal nám také s výstavami - ale zase ne tak moc! Co se tedy v dubnu a květnu v muzeu chystá? Pro velký zájem prodlužujeme výstavu Jak šel čas Úpickem... s Karlem Kovářem, a to prozatím do konce měsíce dubna. Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, muzeum bude od soboty 19. 4. do pátku 25. 4. uzavřeno. A právě v pátek 25. 4. 2014 nás čeká vernisáž výstavy poetických fotoobrazů poutníka Petra Hirsche, nazvaná "Od nás až na konec světa aneb Šestnáctitisícikilometrovej vejšlap". Že jste zvědaví, jak do muzea dostaneme dvě výstavy najednou? My už to víme a doufáme, že všechny návštěvníky bude čekat příjemné překvapení. Pokud se všechno dobře vydaří, můžete se těšit, že i v květnu pro Vás budou v muzeu uchystané jak fotografie z Úpice, tak ze vzdálených krajů.

A TEĎ JEŠTĚ PRO PŘEHLEDNOST:

19. 4. - 25.4. BUDE MUZEUM Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ UZAVŘENO

VÝSTAVA JAK ŠEL ČAS ÚPICKEM...S KARLEM KOVÁŘEM 7. 3. - 30. 4. 2014 (A MOŽNÁ AŽ DO 20. 5. 2014)

VÝSTAVA OD NÁS AŽ NA KONEC SVĚTA aneb ŠESTNÁCTITISÍCIKILOMETROVEJ VEJŠLAP 25. 4. - 20. 5. 2014

30. 5. VERNISÁŽ VELKÉ HASIČSKÉ VÝSTAVY

POZVÁNÍ K SETKÁNÍ ANEB MUZEUM HLEDÁ SPOLEČNÍKY

Minule jsme informovali o záměru vytvořit při úpickém muzeu muzejní společnost - nebo vlastivědný kroužek, na jménu v našem případě zase tolik nezáleží. Měsíc uplynul a ze záměru se stalo tiché přání. To abychom nic, jak se říká, nezakřikli. Proč ten strach, ptáte se? To proto, že muzeum stále ještě společníky nemá. Nikdo nemůže věřit, že by naše město bylo chudé na vlastivědné badatele, nadšence a odborníky. Všichni jsou ale nějak unaveni, možná nevěříme novotám, možná máme pocit, že je to všechno zbytečné, možná...

Přesto šeptáme naše tiché přání do uší všem čtenářům znovu. Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové zve srdečně všechny příznivce historie a vlastivědy Úpicka k prvnímu setkání Muzejní společnosti. Uvidíte, má to smysl! Těšíme se na Vás v úterý 29. 4. 2014 v 17 hodin v muzeu.

PŘEDNÁŠKA: PŘÍRŮSTKY V DEPOZITÁŘI ZA ROK 2013

Zajímá Vás, co ukrývá muzejní depozitář? Jak se do něj předměty dostávají? A co jsme v něm uložili v uplynulém roce? Městské muzeum srdečně zve na přednášku o nejzajímavějších přírůstcích ve své sbírce za rok 2013. Přednáška se koná v úterý 8. 4. 2013 od 17 hodin, vstupné dobrovolné.

OTLOUKEJ, SE PÍŠŤALIČKO! SOBOTNÍ ODPOLEDNE S JARNÍMI A VELIKONOČNÍMI ZVYKY

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové zve na zábavné předvelikonoční odpoledne pro velké i malé. Přijďte si do muzea vyrobit Moranu, uplést pomlázku, otlouci si píšťalku, zahrát si na hospodyni z předminulého století nebo se dozvědět něco o Velikonocích našich praprababiček a prapradědečků!

Těšíme se na Vás v sobotu 12. 4. od 14 do 16 hodin v městském muzeu.

Vstupné dobrovolné.

Přihlášení k odběru novinek

Zrušit odběr

Navigace

Kontaktní informace

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové

Náměstí TGM 30, 542 32 Úpice
IČ:43464114

Mobil: 603 370 572
E-mail: mmgu@mmgu.cz