Realizované výstavy a akce

Realizované výstavy a akceaneb co se u nás dělo

PŘEDNÁŠKA: Pro čas sváteční i obyčejný aneb Rok na stolech našich (pra)babiček

Městské muzeum a galerie JWM srdečně zve na povídání o tom, co a kdy se jedlo za starých časů a proč tomu tak bylo. Úvodní přednáška celoročního cyklu popíše tradiční běh roku se všem svátky a jim příslušejícími kulinářskými tradicemi dochovanými v širším Podkrkonoší. Na ni pak navážou další setkání s detailním povídáním, recepty a (nejen kuchyňskými) příběhy, které se vážou k jednotlivým částem roku. Přednáší Jana Nešněrová.

Těšíme se na Vás na Dřevěnce v pondělí 26. 2. 2024 v 18 hodin.

AKCE V DOBĚ ADVENTU pro děti i dospělé

X. ADVENTNÍ OZDŮBKOVÁ DÍLNIČKA

Naše dílnička je připravena zejména pro děti, ale tvořit mohou přijít i dospělí. Vítán je prostě každý, kdo se chce vánočně naladit a vytvořit si vlastní ozdůbky nebo drobné dárečky. V rámci dílničky si můžete také prohlédnout výstavu OD MIKULÁŠE DO TŘÍ KRÁLŮ.

sobota 9. 12. 2023 ** NKP Dřevěnka ** 13:00-16:30 hodin ** vstupné – viz vstupné na výstavu

 

MUZEJNÍ KOLEDOVÁNÍ

Sousedské posezení u roztopených kachlových kamen, společné zpívání vánočních koled a písní za doprovodu kytary, občerstvení v podobě svařáčku a topinek se škvarkovým sádlem. Toto tradiční setkání je určeno zejména dospělým.

pondělí 18. 12. 2023 ** NKP Dřevěnka ** 17:00 hodin ** bez vstupného

Srdečně Vás zveme a těšíme se na Vás! VAŠE MUZEUM 

OD MIKULÁŠE DO TŘÍ KRÁLŮ Vánoce na Dřevěnce

Letošní vánoční výstava začíná svátkem Mikuláše a představí Vám i další postavy adventního období - Mikulášku, Peruchtu, Barborku, Lucku, Ambrože... Potěší Vás vánoční atmosférou, slavnostní výzdobou, tradičními zvyklostmi, řadou krásných betlémů a také připomínkou Vánoc v době 1. republiky. A spolu se Třemi králi Vás dovede do nového roku.

Vernisáž: středa 6. 12. 2023 od 17:00 hodin

Výstava je přístupná: 7. 12. 2023 – 28. 1. 2024

Otevírací doba Dřevěnky: úterý-neděle 13-17 h, zavřeno 23., 24. a 31. 12. 2023 a 1. 1. 2024

Dopolední návštěvy škol na úterý-pátky je možné sjednat předem telefonicky: 603 370 572.

ŽIVOT A TVORBA JULIE WINTEROVÉ MEZEROVÉ výstava

V letošním roce si připomínáme 130. výročí narození úpické Paní malířky Julie Winterové Mezerové (nar. 28. 2. 1893). Rozsáhlá výstava v muzeu  - ve staré radnici Vám nabízí fotografie a zajímavé informace ze života Paní malířky, a především tematicky širokou škálu obrazů a kreseb z její tvorby – květinové a přírodní motivy, krajiny z našeho okolí, ale i obrázky ze zahraničních cest, figurální tvorbu, portréty, skici, obrázky doplněné vlastními veršíky Paní malířky… Některé obrazy jsou v úpickém muzeu vystaveny poprvé.

Vernisáž: pátek 24. 11. 2023 od 17:00 hodin

Výstava je přístupná: 25. 11. 2023 - 14. 1. 2024

Otevírací doba: úterý-neděle 13-17 h, zavřeno 23., 24. a 31. 12. 2023 a 1. 1. 2024

Dopolední návštěvy škol na úterý-pátky je možné sjednat předem telefonicky: 603 370 572.

 

Naše muzeum rovněž vydalo výroční turistickou vizitku věnovanou naší Paní malířce. Vizitku si můžete zakoupit v muzeu a v Turistickém informačním centru Úpice. K dispozici je také pamětní razítko, na kterém je jedna z květinových kreseb J. W. Mezerové.

 

 

RAČTE VSTOUPIT ZA OPONU výstava

Výstava při příležitosti 200. výročí vzniku ochotnického divadla v Úpici nabídne fotografie a plakáty úpických divadelních inscenací, záznamy z kronik, připomínku osobností (ochotníků i divadelních činovníků) a míst, kde se v Úpici divadlo hrálo, ohlédnutí za akcemi a událostmi, které tvoří bohatou historii úpického ochotnického divadla. Za těch 200 let se toho v této oblasti odehrálo tolik, že výstava může pojmout spíše jen takové „divadelní střípky“, ale věřte, že i tak to bude zajímavá a bohatá nabídka, milé ohlédnutí prodchnuté divadelní atmosférou.

Přijďte, jste srdečně zváni! Těšíme se na Vás – Vaše MUZEUM a Spolek divadelních ochotníků A. Jirásek Úpice

Vernisáž: pátek 22. 9. od 18:00 hodin

Výstava je v muzeu (ve staré radnici) přístupná od 23. 9. do 12. 11. 2023.   

Otevírací doba: úterý-sobota 10-12, 13-17 h, neděle a svátky 13-16 h

 

NOC S POHÁDKOU

Akce, která se koná v rámci 19. ročníku Festivalu muzejních nocí, tematicky navazuje na výstavu Pohádková Dřevěnka, a proto je také nazvána NOC S POHÁDKOU. Je vhodná pro děti školního věku, a to pouze pro ty děti, které na tuto akci přihlásí předem jejich rodiče.

Děti si nejen prohlédnou pohádkovou výstavu, ale budou mít i další aktivity – samy připraví pohádkové vystoupení, zažijí pohádkovou stezku odvahy, budou usínat při vyprávěné pohádce a nocovat na Dřevěnce (snad se jim bude i něco pohádkového zdát). S sebou budou potřebovat: volnočasové oblečení na dobu bdění, oblečení na spaní, spací pytel, karimatku nebo nafukovací matračku (na které budou spát), případně pro další pohodlíčko polštářek a deku. Dětem poskytneme materiál na aktivity, pití, večeři a snídani. A to vše za poplatek 80 Kč za dítě. 

Akce se uskuteční v Dřevěnce v pátek 26. 5. od 17:00 hodin – po celou noc až do 8. hodiny ranní. 

Přihlášky přijímá do 20. 5. 2023 spolu s poplatkem 80 Kč Turistické informační centrum na Náměstí TGM 31 v Úpici. 

POHÁDKOVÁ DŘEVĚNKA

Mnoho pohádek začíná třeba takto: Bylo nebylo… Žili byli… Za sedmero horami, údolími a řekami… - a končí: …a žili šťastně až do smrti …zlo bylo potrestáno a dobro zvítězilo.

A právě klasické a zejména české pohádky chceme připomenout dětem i dospělým prostřednictvím výstavy v naší starobylé Dřevěnce.

Vernisáž: pátek 5. 5. 2023 od 17:00 hodin

 

**V rámci vernisáže vystoupí s krátkou pohádkou Klub loutkářů Úpice**

 

Výstava je přístupná v NKP Dřevěnka 6. 5. – 20. 8., a to úterý-neděle 13-17 hodin

 

Návštěvy škol v květnu a červnu je možné dojednat telefonicky předem i na dopolední hodiny: 603 370 572

Výstava: FENOMÉN HAPO

Výstava při příležitosti 45. výročí vzniku HAvlovického POháru. Ano, tak dlouho už tento sportovní fenomén existuje a funguje! Přijďte se dozvědět něco z jeho historie, zavzpomínat a připomenout si zajímavosti a události jednotlivých ročníků.

Výstava bude přístupná v otevírací době muzea od 1. 4. do 28. 5. 2023

VELIKONOČNÍ DÍLNIČKA

Srdečně zveme děti i dospěláky, kteří si chtějí ozkoušet svou zručnost. Můžete si ozdobit vejdunek voskem nebo ho zkrášlit barevným zdobením, vytvořit vajíčko v ranečku, vyrobit si velikonoční zvířátka z papíru…

sobota 1. 4. ** NKP Dřevěnka ** 14:00-16:30 hodin ** vstupné 20 Kč

PETR KAŠPAR: OBRAZY A PORTRÉTY

VIII. pokračování volného cyklu výstav „JAK SE CO DĚLÁ“.

Jak už sám název napovídá, výstavu budou tvořit:

* OBRAZY zachycující okolí Úpice i vzdálenější místa nejen v Čechách, ale také v zahraničí,

* PORTRÉTY známých světových hudebníků.

Tematicky možná nesourodé, ale o to víc zajímavé nahlédnutí do tvorby úpického rodáka Petra Kašpara.

Vernisáž: pátek 3. 3. od 17:00 hodin

Výstava bude přístupná v otevírací době muzea od 4. 3. do 28. 5. 

UMĚLKYNĚ MEZI SVĚTY Centrum a periferie v životě a díle Julie Winterové Mezerové.

V letošním roce si připomeneme 130. výročí narození úpické Paní malířky JULIE WINTEROVÉ MEZEROVÉ (*28. 2. 1893). V muzeu se měla uskutečnit velká letní výstava její tvorby, z důvodu plánované rekonstrukce topení v muzeu však bude nejspíš nutné přesunout termín konání výstavy až na konec roku 2023.

V únoru, v předvečer narozenin JWM, Vám nabídneme přednášku, která představí Paní malířku jako ženu mnoha tváří, mnoha rolí a v podstatě i mnoha epoch a světů. Mezi Rakouskem-Uherskem a ČSSR, mezi Paříží a Úpicí, mezi Kruhem výtvarných umělkyň a patronací venkovské školní mládeže, mezi manželstvím a uměním, mezi oceněním a shovívavým úsměvem kritiků – těžko si představit větší kontrasty sklenuté do svorníku jediného osudu. A přesto právě tak žila a tvořila jedna z nejvýznamnějších výtvarných umělkyň českého 20. století, úpická rodačka Julie Winterová Mezerová.

Srdečně Vás zveme na příjemné podvečerní připomenutí její cesty 20. stoletím, jejího díla i odkazu, které pro Vás připravila Mgr. Jana Nešněrová.

pondělí 27. 2. ** od 18:00 hodin v lokále Dřevěnky ** vstupné 30 Kč

BRATŘI ČAPKOVÉ – NEROZLUČNÁ DVOJICE POLITICKÉ KRESBY JOSEFA ČAPKA 1933-38

To jsou názvy dvou panelových výstav, které se uskuteční v úpickém muzeu současně a vytvoří tak velkou výstavu týkající se života a tvorby bratrů Čapkových.

Putovní výstavu „Politické kresby Josefa Čapka 1933-38“ tvoří 13 panelů. Výstavu připravil se svými kolegy PhDr. Ulrich Grochtmann, předseda společnosti Čapek-Gesellschaft z Hagenu. Inspirací pro ně byla kniha „Josef Čapek: Dějiny zblízka“, vydaná po válce roku 1949 v Praze. Českou verzi této výstavy připravil a zpracoval Komité Čapek Hronov z. s.

Výstavu „Bratři Čapkové – nerozlučná dvojice“ tvoří 14 bohatě ilustrovaných panelů, které pokrývají témata s výmluvnými názvy: např. Krajem Devatera pohádek, Čapci v Paříži, Společná tvorba, Robot, Městské divadlo Královské Vinohrady, Měl jsem psa a kočku… Výstavu připravilo Kotěrovo centrum architektury s podporou Prahy 2 a jejím autorem je Mgr. Hasan Zahirović, který také přijal pozvání úpického muzea a návštěvníkům vernisáže 17. 2. poskytne zajímavou komentovanou prohlídku výstavy.

 

Vernisáž: pátek 17. 2. od 17:00 hodin

 

Výstava bude přístupná v otevírací době muzea od 18. 2. do 19. 3. 2023

OD MASOPUSTU DO VELIKONOC

Období od TŘÍ KRÁLŮ (6. 1.) do POPELEČNÍ STŘEDY (letos 22. 2.) je obdobím MASOPUSTU. Pak následuje PŮST – šest týdnů postního období se šesti postními nedělemi, po kterých přichází pašijový týden vrcholící VELIKONOCEMI (letos 9. 4. BOŽÍ HOD VELIKONOČNÍ a 10. 4. PONDĚLÍ VELIKONOČNÍ).

Naše výstava vás provede celým tímto obdobím. Nabídne masopustní masky, nahlédnutí do tradičních lidových zvyklostí i podívanou na rozličné kraslice, vystřihovánky...

Výstava je přístupná v otevírací době Dřevěnky od 11. 2. do 16. 4.

(návštěvy škol je možné dojednat telefonicky předem i na dopolední hodiny: 603 370 572)

Pour féliciter 2023

Krásné Vánoce a všechno dobré do roku 2023

přeje Vaše muzeum

ADVENTNÍ AKCE NA DŘEVĚNCE

I v roce 2022 Vás v adventním období srdečně zveme do naší Dřevěnky, kde Vás uvítá vánoční výstava ANDĚLSKÁ DŘEVĚNKA a jsou připraveny další dvě akce:

IX. ADVENTNÍ DÍLNIČKA - pro děti i dospěláky. Přijďte a vyrobte si svého anděla v sobotu 10. 12. od 13:00 do 16:30 hodin.

MUZEJNÍ KOLEDOVÁNÍ - tradiční sousedské posezení s vánočními koledami v pondělí 19. 12. od 17:00 hodin. 

Těšíme se na Vás, Vaše muzeum

Přihlášení k odběru novinek

Zrušit odběr

Navigace

Kontaktní informace

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové

Náměstí TGM 30, 542 32 Úpice
IČ:43464114

Mobil: 603 370 572
E-mail: mmgu@mmgu.cz