ÚPICKÉ MUZEUM A 1. SVĚTOVÁ VÁLKA

Založeno: 17.07.2014 12:17

Muzeum

...aneb Velká výstava o Velké válce.

Stoleté výročí vypuknutí 1. světové války, které připadá na letošek, jaksi nelze přehlédnout. Řada lidí sleduje seriál Naše Velká válka, který vyrobila Česká televize, odborné časopisy věnují tomuto smutnému výročí celá čísla, velká i malá muzea po celé republice nabízejí nejrůznější pohledy na konflikt, v němž za čtyři doky doslova shořelo dlouhé 19. století.

O 1. světové válce lze uvažovat v mnoha kontextech. Jsou tu obrovské krvavé bitvy a jsou tu fronty, které se celé měsíce nepohnuly ani o píď a zašláply armády do bláta zákopů. Jsou tu trpící vojáci v poli a je tu hladovějící, strachem a nemocemi paralyzované obyvatelstvo v zázemí. Jsou tu miliony mrtvých bezejmenných vojáků a jsou tu příběhy jednotlivců, jejichž jména předává z generace na generaci školní dějepis. Je tu přísaha rakouskému císaři a jsou tu Československé legie. Je tu válka do té doby neznámých rozměrů - příšerný konec starých časů a zároveň katastrofa, která odstartovala časy nové.

Také úpické muzeum přichází letos na podzim se svou pověstnou troškou do mlýna všech akcí, výstav, rekonstrukcí a připomínek, které společnost v Čechách, v Evropě a vlastně v celém světě výročí počátku prvního konfliktu světových rozměrů věnuje. Velká výstava o Velké válce bude v úpickém muzeu zahájena slavnostní vernisáží v pátek 12. 9. v 17 hodin. Těšíme se na Vás!

Přihlášení k odběru novinek

Zrušit odběr

Navigace

Kontaktní informace

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové

Náměstí TGM 30, 542 32 Úpice
IČ:43464114

Mobil: 603 370 572
E-mail: mmgu@mmgu.cz