Aktuální

Aktuální výstavy a akceaneb co se u nás právě děje

LETNÍ STŘEDY NA DŘEVĚNCE aneb PEKAŘ PEČE HOUSKY

Městské muzeum a galerie JWM srdečně zve na doprovodný program k výstavě CHLÉB NÁŠ VEZDEJŠÍ. Každou letní středu odpoledne budou mít návštěvníci příležitost vyzkoušet si s úpickými muzejníky mletí mouky, pletení a pečení housek a zadělávání a pečení nekvašeného chleba. Těšíme se na Vás na výstavě Chléb náš vezdejší každou letní středu od 13 do 17 hodin!

VLADIMÍR ŘEZNÍČEK: HEXAPTYCHY

Městské  muzeum a galerie JWM srdečně zve na velkou letní výstavu výtvarníka Vladimíra Řezníčka. Nechte se vtáhnout do poetického světa kreseb, maleb a fotografií a přijďte zjistit, co se skrývá za slovem, které vypadá jako by vypadlo ze starodávného zaříkadla. Vernisáž výstavy "Hexaptychy" se koná v pátek 14. 6. 2024 od 17  hodin. Výstava je přístupná do 18. 8. 2024 na Staré radnici.

Těšíme se na Vás!

CHLÉB NÁŠ VEZDEJŠÍ

Městské muzeum a galerie JWM srdečně zve na hlavní sezónní expozici na NKP Dřevěnka. Vernisáž se koná v pátek 17. 5. 2024 od 17 hodin.

Milovníci starých časů, etnografie a historie každodennosti v našem regionu i za jeho hranicemi si za poslední roky už zvykli, že úpická Dřevěnka pravidelně zve své návštěvníky na hlavní sezónní výstavní program. Od května do září se jeden nejstarších zachovaných roubených domů městského typu ve střední Evropě odívá do jednoho tématu: zažili jsme Dřevěnku bylinkovou, řemeslnickou i pohádkovou. Ani letos to nebude jinak – obě podlaží i vysoká půda Dřevěnky pozve návštěvníky na putování za vůní chleba.

Znalci nejstarších lidských dějin říkají, že člověk se stal člověkem pravděpodobně v čase, když začal vařit. A péci. Říkají, že symbolickým kořenem civilizace je zrno a (primitivní) mlýnek. Lidové moudro říká, že chléb a sůl zdobí stůl. Že kdo se nesrovná s chlebem, nesrovná se s lidmi. Anebo že koho chleba jíš, toho píseň zpívej. A verš z modlitby Otče náš, kterou znali bez výjimky všichni naši předkové, ať už mluvili kterýmkoliv jazykem, mluví sám za sebe. I proto jsme si jej půjčili pro název letošního dřevěneckého léta. Chléb je srostlý s naší kulturou, minulostí i současností, je do značné míry jejím symbolem. Podoba chleba nás určuje – nejen, že od sebe poznáme chléb španělský, italský, arabský, polský, český …, my poznáme po chuti, vůni a struktuře i chléb trutnovský, náchodský, nebo Geislerův.

Cestu dějinami pečení chleba, za jeho různými podobami a proměnami v historickém čase a v zeměpisném prostoru, proměnami chleba při různých příležitostech zahájíme na úpické Dřevěnce slavnostní vernisáží 77v pátek 17. května 2024. Kromě zmíněného se návštěvníci mohou těšit i na chléb, který se dříve pekl pro slavnostní příležitosti, i chléb jinak exotický. A chybět nebudou doprovodné programy – muzejní noc, přednášky, dílny, program pro děti „Pekař peče housky“ a mnoho dalšího. Kompletní program celé chlebové sezóny na úpické Dřevěnce najdete na webu Městského muzea a galerie Julie W. Mezerové: www.mmgu.cz - v záložce věnované NKP Dřevenka: https://www.mmgu.cz/o-nas/nkp-drevenka a v záložce Výstavy a akce: https://www.mmgu.cz/vystavy-a-akce.

Chléb náš vezdejší budete moci na Dřevěnce potkat, zažít a ochutnat až do 29. září 2024. Těšíme se na Vás!

Otevírací doba: út – so: 10–12, 13–17; ne a svátky: 13-16. Školní výpravy a organizované skupiny objednávejte, prosím, na tel. 603 370 572.

Přihlášení k odběru novinek

Zrušit odběr

Navigace

Kontaktní informace

Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové

Náměstí TGM 30, 542 32 Úpice
IČ:43464114

Mobil: 603 370 572
E-mail: mmgu@mmgu.cz