městské muzeum

MINULOST, SOUČASNOST, ŽIVOT. MUZEUM!

MĚSTSKÉ MUZEUM
A GALERIE J. W. MEZEROVÉ

NAVŠTIVTE NÁS
V ÚPICI!

 • DĚDEČEK AUTOMOBIL

  Napsáno autorem Jana Nešněrová

  DĚDEČEK AUTOMOBIL

  Školní rok zahájí v Městském muzeu a galerii Julie W. Mezerové výstava nazvaná podle slavné knihy Adolfa Branalda Dědeček automobil. Technická výstava o počátcích automobilismu v našem kraji, v Čechách vůbec a trochu i ve světě láká velké i malé na interaktivní exponáty i nekonvenční koncepci- Návštěvník se v muzeu setká s jednotlivými částmi automobilu - s motorem, šasí, karoserií, kdo se nebojí, může zkusit, jak pracují písty nebo jak funguje výkyvná polonáprava či převodovka. Čekají na Vás modely starých automobilů i části opravdových autoveteránů a nahlédnete do garáže, která jako by vyskočila ze 30. let 20. století. A to pořád není všechno - výstava přehledně zachycuje nejstarší dějiny úpických autobusů, trable úpických policistů s nedisciplinovanými účastníky provozu na pozemních komunikacích za první republiky a mnoho dalšího.

  Na výstavě se podílejí:

  Historic Car Museum Kuks. Klub historických vozidel Metuje, Střední škola zahradnická a technická Litomyšl, Škoda Muzeum Mladá Boleslav, Veteran Car Club Dvůr Králové nad Labem, Vojenské muzeum Králíky.

  Výstava byla přístupná od 13. 9. do 18. 10. 2013.  comments powered by Disqus

Nepřehlédněte

 • Ing. Alena Staňková: PATŘILA JSEM K DĚTEM NEPŘÁTEL ŘÍŠE

  Městské muzeum a galerie JWM srdečně zve na přednášku Ing. Aleny Staňkové nazvanou Patřila jsem k dětem nepřátel Říše. Poté, co byli její rodiče za protinacistický odboj popraveni, byla tehdy tříletá Alena označena za nepřítele nacistického režimu a spolu s dalšími více než čtyřiceti dětmi s podobným osudem byla v srpnu 1942 internována na zámečku Jenerálka v Praze. Od dubna 1944 do dubna 1945…