městské muzeum

MINULOST, SOUČASNOST, ŽIVOT. MUZEUM!

MĚSTSKÉ MUZEUM
A GALERIE J. W. MEZEROVÉ

NAVŠTIVTE NÁS
V ÚPICI!

Aktuální výstava

 • 20. 11. - 29.11. MUZEUM UZAVŘENO

  Napsáno autorem Jana Nešněrová

  Vážení návštěvníci,

  Městské muzeum a galerie JWM je od 20. 11. do 29.11., respektive 1. 12., uzavřeno. Připravujeme pro Vás tradiční vánoční výstavu, letos s názvem vypůjčeným z jedné ze starých českých koled - DEN PŘESLAVNÝ JEST K NÁM PŘIŠEL!

  Těšíme se na Vás na vernisáži provoněné svařeným vínem a vánočním cukrovím připraveným podle starodávných receptů  - v pátek 1. 12. v 17 hodin! 

  Číst dál

Předchozí výstavy

 • TONAVA. VÁHY S TRADICÍ... // KAZIMÍR PRELLER: KRAJINY MÉ DUŠE

  Napsáno autorem Jana Nešněrová

  TONAVA. VÁHY S TRADICÍ... // KAZIMÍR PRELLER: KRAJINY MÉ DUŠE

  Městské muzeum a galerie JWM srdečně zve na velkou podzimní výstavu, která je letos věnována jednomu z úpických průmyslových fenoménů - výrobě vah. Výstava provede návštěvníky bohatou historií firmy, nabídne vzpomínky na doby dávno i nedávno minulé a představí moderní úpickou TONAVU, která má dnes stejně jako v dobách …

  Číst dál


 • JOSEF VIK: OBRÁZKY

  Napsáno autorem Jana Nešněrová

  JOSEF VIK: OBRÁZKY

  Městské muzeum a galerie JWM srdečně zve na tradiční velkou letní výstavu. Letos je věnována významnému regionálnímu výtvarníkovi panu Josefu Vikovi, jehož jméno je s naším krajem doslova srostlé, a to už pětaosmdesát let. Josef Vik je výtvarník pilný, pečlivý a pracovitý, výtvarník, který umí zařídit, že se divákovi při pohledu na jeho práce tvář rozzáří…

  Číst dál


 • INSPIRACE ČAPKEM - ŘÍŠE ZVÍŘAT A ŘÍŠE LIDÍ

  Napsáno autorem Jana Nešněrová

  Červen je tady a s ním tradiční výstava prací nejmladších úpických výtvarníků - žáků výtvarného oboru ZUŠ A. M. Buxton Úpice. V muzeu Vás čekají hned dvě výstavy: INSPIRACE ČAPKEM, kterou věnovali žáci Květy Kahánkové letošnímu 130. výročí narození Josefa Čapka, a ŘÍŠE ZVÍŘAT A ŘÍŠE LIDÍ, ve které se žáci Jany Wolfové věnovali technice portrétu. Přijďte se potěšit talentem úpických dětí …

  Číst dál


 • ZAPLAŤ! aneb Velká výstava o penězích

  Napsáno autorem Jana Nešněrová

  ZAPLAŤ! aneb Velká výstava o penězích

  Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové ve spolupráci se soukromými sběrateli a Muzeem Východních Čech v Hradci Králové srdečně zve na výstavu "ZAPLAŤ! ...aneb Velká výstava o penězích". Kromě dobrodružné výpravy do světa platidel zpřístupní výstava numismatickou sbírku Městského muzea …

  Číst dál


 • ONDŘEJ ŠIK - VE STÍNU SVĚTLA

  Napsáno autorem Jana Nešněrová

  ONDŘEJ ŠIK - VE STÍNU SVĚTLA

  PŘIJMĚTE POZVÁNÍ DO STÍNU SVĚTLA! souborná výstava fotografických děl Ondřeje Šika, která nabízí vyvážený průřez jeho tvorbou, vznikla ve spolupráci s historičkou umění Mgr. Julií Weissovou a akademickým architektem doc. Petrem Kovářem.

  Ondřej Šik, málo známý…

  Číst dál


Nepřehlédněte

 • VZPOMÍNKY NA TRANSPORTU

  Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové srdečně zve na povídání o úpické Transportě.  Na podnik, fungování jeho jednotlivých odvětví a události, které ovlivňovaly jeho vývoj zavzpomínají nejen hosté, ale pevně věříme, že i další pamětníci. Těšíme se na Vás všechny v úpickém muzeu v pondělí 13. 11. již tradičně v 17 hodin!

Plán výstav

PLÁN VÝSTAV 2017

AJ, DNES V BETLÉMĚ VESELÁ NOVINA!  (do 8. 1. 2017)


OSMDESÁTKY. HLEDÁNÍ ZMIZELÉ ÚPICE 5   (20. 1. - 26. 2. 2017)


VE STÍNU SVĚTLA. FOTOGRAFIE ONDŘEJE ŠIKA   (10. 3. - 16. 4. 2017)


NESEM VÁM LÍTO A DOBROU NOVINU! ANEB VELIKONOCE V MUZEU (17. 3. - 16. 4. 2017)


ZAPLAŤ! VELKÁ VÝSTAVA O PENĚZÍCH (28. 4. - 4. 6. 2017)


VÝSTAVA PRACÍ ŽÁKŮ VÝTVARNÉHO OBORU ZUŠ A. M. BUXTON ÚPICE (9. 6. - 25. 6. 2017)


JOSEF VIK  (1. 7. - 17. 9. 2017)


TONAVA, VÁHY S TRADICÍ (6. 10. - 19. 11. 2017)


JAK SE CO DĚLÁ III (Galerie JWM)  (13. 10. - 19. 11. 2017)


VÁNOČNÍ VÝSTAVA  (1. 12. 2017 - 7. 1. 2018)


 
Přiložené soubory

Stažení Název Popis
STÁHNOUT plan-vystav-2016.pdf PLÁN VÝSTAV 2016
STÁHNOUT plan-vystav-2015.pdf Plán výstav 2015
STÁHNOUT plan-vystav-2014.pdf PLÁN VÝSTAV 2014
STÁHNOUT plan-vystav-2013.pdf PLÁN VÝSTAV 2013

Vizmburk

Vizmburk

Sklepení, které je celoročně přístupné, nabízí kromě výletu pod podlahy barokního domu také expozici archeologických nálezů a některých architektonických prvků z hradu Vizmburku. Exponáty, které jsou v muzeu uloženy a patří pod správu NPÚ, přibližují příběh hradu, nazývaného někdy České Pompeje.

Rodina Čapkova v Úpici

Rodina Čapkova v Úpici

Expozice mapuje sedmnáctiletý pobyt Čapkových v Úpici , příchod rodiny do města, veřejnou, kulturní a osvětovou činnost dr. Antonína Čapka, dětství a mládí Heleny, Josefa a Karla Čapkových i jejich další osudy. Část expozice je věnována Devateru pohádek a jejich vztahu k našemu kraji.

Galerie J. W. Mezerové

Galerie J. W. Mezerové

Galerie nabízí návštěvníkům možnost celoročního setkávání s dílem úpické rodačky, akademické malířky Julie Winterové Mezerové (1893-1980). Tvořila v ateliéru v Praze, při pobytech ve Francii , na cestách, ale především v rodném kraji, kterému zůstala celý život věrná a malířsky jej objevila pro okolní svět.

Národopisná expozice

Národopisná expozice

Rozsáhlá národopisná expozice má svůj základ ve sbírce předmětů denní potřeby shromážděných z iniciativy MUDr. A. Čapka. Návštěvníkům nabízí vhled do života v našem kraji v minulých stoletích, přibližuje podobu domácností i každodennost na Úpicku s důrazem na práci v zemědělství a na zpracování lnu.