městské muzeum

MINULOST, SOUČASNOST, ŽIVOT. MUZEUM!

MĚSTSKÉ MUZEUM
A GALERIE J. W. MEZEROVÉ

NAVŠTIVTE NÁS
V ÚPICI!

 • UMĚLKYNĚ MEZI SVĚTY Centrum a periferie v životě a díle Julie Winterové Mezerové.

  Napsáno autorem Eva Šlegrová

  UMĚLKYNĚ MEZI SVĚTY Centrum a periferie v životě a díle Julie Winterové Mezerové.

  V letošním roce si připomeneme 130. výročí narození úpické Paní malířky JULIE WINTEROVÉ MEZEROVÉ (*28. 2. 1893). V muzeu se měla uskutečnit velká letní výstava její tvorby, z důvodu plánované rekonstrukce topení v muzeu však bude nejspíš nutné přesunout termín konání výstavy až na konec roku 2023.

  V únoru, v předvečer narozenin JWM, Vám nabídneme přednášku, která představí Paní malířku jako ženu mnoha tváří, mnoha rolí a v podstatě i mnoha epoch a světů. Mezi Rakouskem-Uherskem a ČSSR, mezi Paříží a Úpicí, mezi Kruhem výtvarných umělkyň a patronací venkovské školní mládeže, mezi manželstvím a uměním, mezi oceněním a shovívavým úsměvem kritiků – těžko si představit větší kontrasty sklenuté do svorníku jediného osudu. A přesto právě tak žila a tvořila jedna z nejvýznamnějších výtvarných umělkyň českého 20. století, úpická rodačka Julie Winterová Mezerová.

  Srdečně Vás zveme na příjemné podvečerní připomenutí její cesty 20. stoletím, jejího díla i odkazu, které pro Vás připravila Mgr. Jana Nešněrová.

  pondělí 27. 2. ** od 18:00 hodin v lokále Dřevěnky ** vstupné 30 Kč

comments powered by Disqus