městské muzeum

MINULOST, SOUČASNOST, ŽIVOT. MUZEUM!

MĚSTSKÉ MUZEUM
A GALERIE J. W. MEZEROVÉ

NAVŠTIVTE NÁS
V ÚPICI!

 • Výstava: JARO NA DŘEVĚNCE Veliká noc aneb svátky červené

  Napsáno autorem Eva Šlegrová

  Výstava: JARO NA DŘEVĚNCE Veliká noc aneb svátky červené

  Přijměte srdečné pozvání na velikonoční výstavu. Už jsou tady zase – mazance, pomlázka, vajíčka, ale také třeba Smrťačka, masopustní maškary, řehtačky, líto a pašijové betlémy nebo šturc. Jaro klepe na dveře a s ním přicházejí i svátky, které lidová kultura označila za červené. Zajímá vás proč? Láká vás přivonět k tradicím a třeba i porozumět souvislostem, o které nás neúprosný čas a nová doba připravily? Přijměte opět po roce pozvání a pojďte s námi na Dřevěnce zažít postní období a velikonoční svátky tak, jak je prožívali a slavili naši předkové.

  Výstava je přístupná od 26. 3. do 15. 5. 2022.  

  Otvírací doba NKP Dřevěnka: úterý-neděle 13-17 h, svátky 13-16 h


  video: 

  **REPORTÁŽ TELEVIZE-JS Z VERNISÁŽE DNE 25. 3. 2022**

   

  V rámci velikonoční výstavy se v NKP Dřevěnka uskuteční také tyto akce pro děti i dospělé:

   

  ZDOBENÍ VELIKONOČNÍCH KRASLIČEK SLÁMOU

  sobota 2. 4. od 13 do 16 hodin

  Živé ukázky této tradiční techniky bude předvádět Jitka Šindelářová, která ve své tvorbě následuje celoživotní práci paní Anny Rusové, významné červenokostelecké krasličářky a udržovatelky lidových tradic. Spolu s paní Šindelářovou budou zdobení slámou předvádět také děti z Krasličářského kroužku, Červený Kostelec (a třeba si to vyzkoušíte i vy sami).

   

  VELIKONOČNÍ DÍLNIČKA

  sobota 9. 4. od 13 do 16 hodin

  Můžete se od pana Václava Krále z Havlovic naučit plést pomlázku, spolu se slečnou Romanou Vančákovou z Náchoda drátováním vyrobit srdíčko a od pracovníků úpického muzea se přiučit, jak se otlouká píšťalka, jak si můžete voskem ozdobit vejdunek, nebo si vytvořit duhově strakatou krasličku (pokud si přinesete natvrdo uvařené vejce).

   

   

   

   

comments powered by Disqus