městské muzeum

MINULOST, SOUČASNOST, ŽIVOT. MUZEUM!

MĚSTSKÉ MUZEUM
A GALERIE J. W. MEZEROVÉ

NAVŠTIVTE NÁS
V ÚPICI!

Kalendář akcí
Datum Název Místo Popis
1. 8. 2022 00:00 -
11. 9. 2022 16:00
VILÉM POKORNÝ Stará radnice, Městské muzeum a galerie JWM Úpice

Městské muzeum a galerie Julie Winterové Mezerové v Úpici Vás srdečně zve na výstavu obrazů Viléma Pokorného, která se koná při příležitosti  jeho nedožitých 80. narozenin.

 

Malíř, samouk, který již od dětských let kreslil, jak se dalo, malíř o němž i Paní Mezerová říkávala, že malíře s jeho talentem by dovedla až do Paříže. Malíř, jehož obrazy zachycují krásu podhorské krajiny. Vilém Pokorný díky lásce ke svému rodnému kraji dokázal promítnout do svých obrazů krásu přírody ve svých proměnách, podobách a ve všech ročních obdobích.

Tak přijďte zavzpomínat na výtvarníka, uznávaného umělce a člověka, který díky své píli a nadání dokázal ohromit mnohého návštěvníka a jehož obrazy jsou zastoupeny v galeriích po celé republice i v soukromých sbírkách po celém světe.

 

Vernisáž výstavy se koná tradičně v pátek 17. 6. v 17 hodin a je přístupná od 18. 6. do 4. 9. 2022. - VÝSTAVA JE PRODLOUŽENA DO 11. 9. 2022!


Těšíme se na Vás!

22. 8. 2022 00:00 -
4. 9. 2022 17:00
KVĚTINKOVÁ DŘEVĚNKA NKP Dřevěnka Úpice

Květiny hrály a hrají významnou roli v celé lidské historii, a přestože se jejich význam a tradice mohou mírně lišit v závislosti na lokalitě, všude budou univerzální součástí lidského spojení. Květiny jsou krásné na pohled, mnohé z nich mají příjemnou vůni, a ačkoliv bývají jemné a křehké, mají velikou sílu a moc. Dokážou zútulnit a rozzářit smutný kout, květinový dar přináší radost obdarovanému, květiny za nás vyjádří poděkování, gratulaci i soustrast, neodmyslitelně patří ke svatbám a dalším oslavám, některé druhy květin patří mezi léčivky, květinové vzory látek a motivy na nádobí a dalších předmětech přinášejí dobrou náladu…

Naše výstava nabídne aranže, závěsy, výpichy, věnce z květin živých (i umělých) a dalších přírodních materiálů, svatební kytice, předměty s květinovými motivy, kytičkované látky…

Součástí té květinové krásy budou také fotografie květin, jejichž autory jsou Jaroslav Marel a František Kuchař. Květinové aranže vytvořili studenti Střední školy zahradnické a technické, Litomyšl.

Myslíme si, že květinové „odění“ Dřevěnce moc sluší. Přijďte se o tom přesvědčit, jste srdečně zváni.

Vernisáž: pátek 27. 5. od 17:00 hodin

Výstava je přístupná 28. 5. - 4. 9. 2022